UA-38584763-46
SON DAKİKA
Kaymakam Özer’den Dinamik Denetim
Büyükşehir’den 8 Mart’ta kadın personele izin
AKSU’DA DİNAMİK DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesinin Deprem Haftası nedeniyle
Çardak Taşağıl Sulama Suyu Projesi hızla devam ediyor
Antalya Kent Konseyi üyelerine afet farkındalığı sunumu
Büyükşehir’den ilçelere bank ve piknik masası desteği
Başkan: Uysal’dan sanatçı ve müzisyenlere destek
Halk Et Tır’ı Cumartesi günleri Finike’de
KESK Kadın Meclisi Üyeleri, Öz Savunma Yaptığı İçin Tutuklanan Kadınların Serbest Bırakılsın
CHP’li Zeybek Serik’teki Kamu Arazisini TBMM Gündemine Taşıdı
CHP’li Budak, “Antalya’nın Su Kaynakları Tehdit Altında”
POLİS, OYUNU BOZDU BOMBA CHP GENEL MERKEZİNİN ELİNDE PATLADI
Kuru incir ihracatından 158 milyon dolar döviz kazandık
MANAVGAT BELEDİYESİ EKİPLERİ DENETİM YAPTI
Rektör Özkan’dan Yeşilay Mesajı
Cemil Meriç Kitaplığına kitap yağıyor
Atatürk Akdeniz Kıyısında
ANTALYA OSB’DEN ALTERNATİF TURİZME KATKI
Salgın MATSO’yu Durduramadı
Yerli ve Milli Sanayimizi İleriye Götürmek İçin Çalışacağız
EK GARANTİ SİGORTASI!
Muratpaşa’da ‘Hoş geldin Atam’ bisiklet turu
Şampiyonluk kupasıyla döndüler
Bambus ve Narenciye için Başkan Uysal’a tam destek
Tütüncü “Kepez Meclisi zarf almaz karar alır”
MATSO, online çilek yetiştiriciliği semineri düzenliyor
Büyükşehir caddeleri ağaçlandırıyor
ATSO Başkanı, Çetin’den Şubat Ayı Enflasyonu Değerlendirmesi
AKSU MECLİSİ TOPLANDI
Büyükşehir Finike’de sulama kanalları etrafına duvar örüyor
Antalya Devlet Konservatuvarı Temiz Belgesiyle Yüz Yüze Eğitime Hazır
ASSİM’den ortak çalışma alanları
Kemer’de içme suyu ana boru hattı yenilendi
Genç Dinozorlar Ekibi Bir Zamanlar Antalya’yı Anlatacak
Alanya’nın çöpü enerjiye dönüşmeye başladı
MEHMET SELVİ YENİDEN BAŞKAN
Patara’nın kumu, AKP’nin suskunluğu!
Çiftçinin dört gözle beklediği borç yapılandırması yolda
MMO’dan Lösev’e Koşar Adım Destek
Side’deki “Kenan Evren Bulvarı” NAR BULVARI OLDU
Türkiye İstatistik Kurumu, Şubat ayı enflasyon rakamları açıklandı
Kepez’e Kaleiçi evi
Akdeniz Üniversitesi ve Genç MÜSİAD İş Birliğinde Projeler Hayata Geçirilecek
ÇGD Akdeniz’den “Kadın ve medya” paneli
Diş hastaları ve Covid-19
YEŞİLAY HAFTASI KUTLU OLSUN
Döşemealtı Kırgöz yoluna kaldırım çalışması
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Çevrim İçi Sektör Söyleşileri
PROFESÖRDEN ÇOBANLIK DERSİ
GÜZEL AVUKAT KAPAK OLDU
Antalya’da, Koronavirüs ile Mücadelede için Normalleşme süreci
Mavi Kelebekler’den iki önemli sınav
Saklıkent kültür ve sanatla renklenecek
Muratpaşa’da Mor Şemsiye altında buluşuyorlar
Emekliye ayrılan personele plaket töreni
Baharın müjdecisi laleler kenti süslüyor
Başkan Böcek, başarılı sporcuları ağırladı
Teknik Bilimler MYO İle ANTGİAD Arasında İş Birliği
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 20°C
Az Bulutlu

HAK ARAMADA TÜKETİCİNİN KORKUSU: AVUKATLIK ÜCRETİ

11.03.2018
242
A+
A-

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Av. İbrahim Güllü “Tüketicinin hak arama mücadelesinde önüne çıkan engellerden birisinin de başvurunun reddedilmesi yada dava açılıp kaybedilmesi halinde ödemesi gereken avukatlık ücretidir” dedi.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Av. İbrahim Güllü yaptığı basın açıklamasında şöyle dedi:

“Tüketicinin hak arama mücadelesinde önüne çıkan engellerden birisi de başvurunun reddedilmesi yada dava açılıp kaybedilmesi halinde ödemesi gereken avukatlık ücretidir.

Tüketicimizin eğilimlerinde hak arama konusunda zayıf ve çekingen bir yapıdadır. Hak aramak istese de karşısına çıkan en ufak bir engelleme veya korkutma halinde hemen geri adım atmaktadır.

Zaman zaman satıcıların, hakem heyetlerinde çalışanların, tüketici örgütlerinin de tüketiciye bu durumu hatırlatması üzerine tüketicinin geri adım attığını görmekteyiz. Bu durumu satıcılar açısından bir koz olarak kullandığını söylemek de yanlış olmaz.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemeyen tüketicimizin eğilimi de doğal olarak geri vites yapmak oluyor.

Peki gerçekten tüketicinin korkulu rüyası olan avukatlık ücretinde son durum ne? Tüketicinin bu endişe ile hak aramaktan vazgeçmesi doğru mu?

Artık tüketicinin bu korkusu son bulmuştur. Bu durumu 2 aşamalı olarak değerlendirmek gerekir. Birinci aşama tüketici hakem heyetleri, ikinci aşama ise tüketici mahkemeleri aşamasıdır. İşte son durum:

  1. Tüketici Hakem Heyetlerinde Avukatlık Ücreti

Hakem heyetlerinde avukatlık ücretine artık yer verilmeyecektir. Hakem heyeti kararlarında zaman zaman avukatlık ücretine hükmedildiği görülmüştür. Ancak artık Danıştay ve Yargıtay kararları ile bu durum netleşmiş ve vekalet ücreti uygulamasına son verilmiştir.

Danıştay; “hakem heyetlerinin yargısal bir mercii olmadığı, bu nedenle çözüme kavuşturdukları uyuşmazlıklarda vekalet ücretine hükmedemeyeceklerini” vurgularken Yargıtay; “28 Mayıs 2014’te resmen yürürlüğe giren 6502 Sayılı Tüketici Yasası’nda tüketici hakem heyetlerince yapılan tebligat ve bilirkişi ücretlerinin kimden ne şekilde karşılanacağı hususunda açık bir düzenleme bulunmadığı, Danıştay’ın Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin Birinci Kısım İkinci Bölüm 6. maddesinin sonunda yer alan Avukatlık ücretine hükmedilir hükmünün yürütmesini durdurulmasına ilişkin kararı uyarınca tüketicinin hakem heyetinde haksız çıksa dahi aleyhine vekalet ücretine hükmedilemeyeceğine” karar vermiştir.

Her ne kadar avukatlar açısından kötü bir uygulama olsa da tüketicinin hak arama mücadelesi açısından bakıldığında sevindirici bir gelişmedir.

  1. Tüketici Mahkemelerinde Avukatlık Ücreti

Tüketici hakem heyeti kararlarına karşı itiraz merci olan Tüketici Mahkemelerinde dava açıldığında avukatlık ücretine sınırlandırma getirilmiştir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının girişimleri sonucu Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi tebliğinde yer alan düzenleme ile tüketiciler uyuşmazlık bedelinin yüzde 12’si kadar avukatlık vekalet ücreti ödeyecekler. Yani matbu avukatlık ücreti yerine uyuşmazlık miktarı üzerinden nispi vekalet ücreti uygulamasına geçilmiştir.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un “Karar ve karara itiraz” başlıklı 70 inci maddesinin 6 ncı fıkrasında, tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği kararlara karşı açılan itiraz davalarında, kararın iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre nisbi tarife üzerinden vekalet ücretine hükmedileceği öngörülmesine rağmen uygulamada maktu ücretlere hükmedilebiliyordu.

30.12.2017 tarihli ve 30286 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi başlıklı tebliğin “Tüketici mahkemeleri ve tüketici hakem heyetlerinde ücret” başlıklı 12 inci maddesinin 1 inci fıkrasında, tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği kararlara karşı açılan itiraz davalarında, kararın iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre nisbi tarife üzerinden vekâlet ücretine hükmedileceği açıkça düzenlenmiştir. Böylece tarifelerin üçüncü kısmına göre ücret başlıklı 13 üncü maddesinin 1 inci fıkrasında, nisbi tarifelerin maktu ücretlerin altında kalmamak kaydıyla uygulanacağına ilişkin düzenlemeyle tüketiciler lehine istisna getirilmiştir.

Bu düzenleme ve kararlar ile tüketicimizin korkulu rüyası olan avukatlık ücretinin nispeten de olsa hak arama mücadelesinde engel olma durumu ortadan kaldırılmıştır.

Tüm bu uygulamalarda esas olması gereken zayıfın korunması gerektiği ilkesinden hareketle tüketicinin aleyhine avukatlık ücretlerinde nispi ücret esas alınması gerekirken tüketicinin lehine avukatlık ücretlerinde ise maktu ücretin (nispi ücretin maktu ücretten fazla olması halinde nispi ücret) esas alınması gerekliliğidir. Bu uygulama ile korkuyu ve endişeyi yaşayanın tüketici olmaktan çıkartılıp korkuyu ve endişeyi yaşayanın satıcı yani güçlü olan taraf olması sağlanmalıdır. Bu şekilde satıcı tüketicinin taleplerine baştan itiraz etme psikolojisi ve eğiliminin de önüne geçilmiş olacaktır.

Bu şekilde satıcı, tüketicinin haklı itirazına hayır derken bu durumu gözetmek zorunda kalacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir