UA-38584763-46
SON DAKİKA
Başkan Böcek’ten güreşçilere ziyaret
ANTALYASPOR’DA GÖREV DAĞILIMI
Tarladan çatala kadar kontrollü gıda üretimi
Yüksekalan’ın çocukları mutlu
Antalya Şehir Hastanesi’nin yapımı başladı
Başkan Boztaş’tan ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajı
Antalya kent mobilyası kimliği oluşturulacak
WHATSAPP’TAN GELEN KADINLAR GÜNÜ MESAJLARINA DİKKAT!
Antalya’nın zirvesinde Saklıkent sanatla renklendi
CHP’li Özer, Karacaören Barajı İhalesini Meclis’e Taşıdı
Başkan Böcek, Kadın Personelinin Kadınlar Günü’nü Kutladı
Bagevkariyer’den Kadın İstihdam Verileri
Atatürk Akdeniz Kıyısında Konseri şehitler nedeniyle iptal edildi
Vali Yazıcı, Ahmetler Camisinin Açılışını Gerçekleştirdi
65 YAŞ ÜSTÜ YASAĞI KALKTI…
Başkan Böcek’ten 6 Mart Mesajı
MANAVGAT BELEDİYESİ DENETİMLERE DEVAM EDİYOR
“TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÇİFTÇİYİ İCRA KAPILARINDA SÜRÜNDÜRÜYOR!”
814 Yıldır Vatan Antalya
Paşanın Melekleri, Hedefi Avrupa
HayatPark, tenis turnuvasına ev sahipliği yapıyor
MAVİ VATANIMIZI İLELEBET KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ
“VAR kimin için var?”
JANDARMADAN KADINLARA JEST
İYİ Partili Subaşı, Sağlık Bakanına sordu “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri nasıl iş bulacak?”
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar, Günü etkinliği iptal edildi
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINA ÖNEM VERMİYORUZ
“Taşa değer katanlar” 8-11 Haziran tarihleri arasında bir araya gelecek
Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 91’inci yıldönümünün kıvancını yaşıyoruz
Tütüncü’den geçlere övgü dolu sözler
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin “İstatistiklerle Kadın” araştırmasının sonuçları açıklandı
‘YANI BAŞINDA’ PROGRAMI
‘Pandemi kadınların iş yükünü arttırdı’
Kepez’de kademeli normalleşme denetimi
Karla kaplanan yollar açılıyor
Ispartalılar Platformu, ziyaretlerle güçleniyor
Kaymakam Özer’den Dinamik Denetim
Büyükşehir’den 8 Mart’ta kadın personele izin
AKSU’DA DİNAMİK DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesinin Deprem Haftası nedeniyle
Çardak Taşağıl Sulama Suyu Projesi hızla devam ediyor
Antalya Kent Konseyi üyelerine afet farkındalığı sunumu
Büyükşehir’den ilçelere bank ve piknik masası desteği
Başkan: Uysal’dan sanatçı ve müzisyenlere destek
Halk Et Tır’ı Cumartesi günleri Finike’de
KESK Kadın Meclisi Üyeleri, Öz Savunma Yaptığı İçin Tutuklanan Kadınların Serbest Bırakılsın
CHP’li Zeybek Serik’teki Kamu Arazisini TBMM Gündemine Taşıdı
CHP’li Budak, “Antalya’nın Su Kaynakları Tehdit Altında”
POLİS, OYUNU BOZDU BOMBA CHP GENEL MERKEZİNİN ELİNDE PATLADI
Kuru incir ihracatından 158 milyon dolar döviz kazandık
MANAVGAT BELEDİYESİ EKİPLERİ DENETİM YAPTI
Rektör Özkan’dan Yeşilay Mesajı
Cemil Meriç Kitaplığına kitap yağıyor
Atatürk Akdeniz Kıyısında
ANTALYA OSB’DEN ALTERNATİF TURİZME KATKI
Salgın MATSO’yu Durduramadı
Yerli ve Milli Sanayimizi İleriye Götürmek İçin Çalışacağız
EK GARANTİ SİGORTASI!
Muratpaşa’da ‘Hoş geldin Atam’ bisiklet turu
Şampiyonluk kupasıyla döndüler
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 16°C
Sağanak Yağışlı

 Proje Tabanlı Eğitim

12.04.2018
228
A+
A-

  Özellikle teknoloji alanında gerçekleşen gelişmeler ile dünya hızlı bir dönüşüm içerisinde ve her gün insanlara yeni yeni kapılar açıyor. Yapay zeka ve robotların hayatımızın bir parçası haline geldiği 4. Sanayi Çağı’nda bazı meslekler önemini yitiriyor, bazılarının iş yapış şekilleri değişiyor. En önemlisi, her gün yeni meslekler ortaya çıkıyor. Bugün ilkokulda okuyan çocukların yarısından fazlası üniversiteyi bitirdiklerinde şu an var olmayan mesleklerde çalışmaya başlayacaklar. Bu noktada eğitim kurumlarının karşılaştığı en önemli sorun, çocukları tahmin edilemeyen bir gelecek için yetiştirmek.

Aşırı koruyucu anne baba profilleri bugünün çocuklarına çok büyük zararlar veriyor

Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak konusunda sadece okullara değil, ailelere ve özellikle ebeveynlere de önemli görevler düşüyor. Çocukların hem okul hem de ev ortamında bir birey olarak kabul edilmesi, temel akademik konular dışında çevre, iş hayatı, ekonomi gibi içinde yaşadıkları hayatın gerçek problemleri üzerine düşünmeye teşvik edilmesi gerekiyor. Çocukları adına karar veren, hiçbir zorlukla yüzleşmesine izin vermeyen, aşırı koruyucu anne baba profilleri bugünün çocuklarına geçmişte olduğundan çok daha büyük zararlar veriyor. Oysa kendi hayatlarına yön verebilen mutlu bireyler olmak tüm çocukların hakkı…

“Küçük yaşlardan itibaren çocukların ilgi ve yeteneklerine uygun bir spor veya sanat dalı ile aktif olarak ilgilenmeleri ebeveynlerin çocuklarına verebilecekleri en büyük hediye” diyen EduProfill Investments AŞ yatırımı olan Devr-i Alem Eğitim Kolejleri’nin İş Geliştirme Yöneticisi Ebru Uğraşan, yapılan araştırmaların sanat ve spor dallarında aktif olarak yer alan bireylerin, onları pasif olarak sadece “izleyen” bireylere göre yaratıcılık, IQ seviyesi, duygusal zeka, iletişim, özgüven gibi birçok beceriyi hızla geliştirdiklerini ortaya koyduğunu söylüyor.

Eğitim kurumları ve ebeveynler çok yönlü düşünebilen, uyum sağlama yeteneği yüksek, yeni durumlarla karşılaştığında nasıl davranması gerektiğini bilen nesiller yetiştirmek zorundalar. İşte tam burada, önce 4C (Critical Thinking, Collaboration, Communication, Creativity) olarak karşımıza çıkan şimdilerde ise 6C’ye (Critical Thinking, Collaboration, Communication, Creativity, Citizenship/Culture, Character Education/Connectivity) dönüşen 21. yüzyıl becerileri devreye giriyor.

  1. yüzyıl becerilerini geliştirmede en etkili yöntem, Proje Tabanlı Öğrenme

4C kavramı, 2000’li yılların başlarından itibaren eğitim sistemlerine entegre edilmeye başlandı. Okullar, özellikle Proje Tabanlı Öğrenme metodu ile çocuklara birlikte çalışıp özgün çözümler üretebilecekleri gerçek yaşam konularıyla ilgilenme olanağını sağladı. Buck Eğitim Enstitüsü, Proje Tabanlı Öğrenmeyi öğrencilerin özgün, ilgi çekici ve karmaşık bir konuyu, problemi veya soruyu araştırmak, bunlara yanıt vermek için uzun bir süre çalışarak bilgi ve beceri kazanmalarını sağlayan bir öğretim yöntemi olarak tanımlıyor. Proje Tabanlı Öğrenmede, öğretmenin rolü çocuklara cevapları vermekten çok onlara koçluk yapmak. Bu sayede cevapları kendilerinin bulmalarına ve faydalı çözümler üretmelerine destek olmaları sağlanıyor. Burada önemli olan, sonuçtan çok çocukların süreç içerisinde hedeflenen becerileri geliştirebilmeleri… Bu yöntem pek çok uzman tarafından 21. yüzyıl becerilerini geliştirmede halen en etkili yöntem olarak kabul ediliyor.

  1. Yüzyıl Becerileri

Eleştirel Düşünme (Critical Thinking)

Farklı kaynaklardan alınan bilgilerin analiz edilmesi, sorgulanması ve sentezlenmesi olarak tanımlanan eleştirel düşünme, öğrencilere doğru bilgiye ulaşma, bilgiyi anlamlandırma ve kendi hayatlarına uygulama olanağı vermeyi amaçlar.

İşbirliği (Collaboration)

  1. yy becerilerinde işbirliği kavramı, belli görevlerin paylaşılması gibi prosedür odaklı olmaktan çok farklı bakış açıları, ilgi ve yetenekleri olan öğrencilerin bir araya geldiklerinde oluşturacakları sinerjiye odaklanır. Toplam fayda, öğrencilerin bireysel çalışma ile ulaşacakları faydanın toplamından çok daha büyük ve anlamlıdır.

İletişim (Communication)

Günümüz insanının sahip olması gereken en önemli becerilerden biri iyi iletişim kurabilme becerisi. Bilginin açık olması ve karşımızdaki kişinin anlayacağı şekilde aktarılması iletişimin temelini oluşturuyor. Öğrencilerin işbirlikli çalışmalarda kendini ifade etme yeteneklerinin yanı sıra aktif dinleme yeteneklerini de geliştirmesi onların sadece iş hayatlarında değil, özel hayatlarında da sosyal ve mutlu bireyler olarak yetişmelerine olanak sağlayacaktır.

Yaratıcılık (Creativity)

Bugünün çocukları, gelecekte tek bir uzmanlık alanı ile çözülemeyen karmaşık problemlerle baş etmek durumunda kalacaklar. Mevcut bilgileri kullanarak yeni bir şey yaratma becerisi sadece sanat alanında değil yaşamın diğer tüm alanlarında da çocuklarımızı geleceğe hazırlayacak en önemli becerilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Küçük yaşlardan itibaren çocukların en az bir sanat dalı ile ilgilenmesi onları hem ruhsal olarak besleyecek hem de yaşamın diğer alanlarına da aktarabilecekleri düşünme becerileri kazandıracaktır.

  1. yüzyılda vatandaşlık kavramı

Prof. Michael Fullan, 4 beceriye (Critical Thinking, Collaboration, Communication, Creativity) vatandaşlık ve eğitimde karakter gelişimini de ekleyerek bunları “derin öğrenme yeterlilikleri” olarak tanımlıyor. Bir makalesinde, 1000’den fazla okulun katılımıyla gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatırken “derin öğrenme, yerel ve küresel olarak gerçek sorunlarla ilgilendiğinde, genç insanlar arasında “insanlığa yardım etmek” için doğal bir eğilimi açığa çıkardı ve geliştirdi. Bu bizim tasarımımızda değildi, kaçınılmaz olarak gelişti” ifadesini kullanıyor. Çocukların, 21. yüzyılda vatandaşlık kavramının ne olduğu konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir