UA-38584763-46
SON DAKİKA
58 Saatlik Kısıtlama Bu Akşam Başlıyor!
“Doğu Akdeniz Çalıştayı”Akdeniz Üniversitesi Ev Sahipliğinde Düzenleniyor
Son meclisten mahalleleri sevindiren kararlar
Hemşirelik Fakültesi’nden 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Söyleşisi
Büyükşehir Elmalı’da iki yeni su deposu yapıyor
MURATPAŞA’NIN BAKIM ONARIM TİMİ
Market ve pazar ihtiyaçları için mobil ekip
Tütüncü’nün, özel bireylerle video konferans buluşması
PAŞA’NIN MELEKLERİ GÖRELE’Yİ AĞIRLIYOR
İbradı’da vatandaşın yağmursuyu çilesi sona erdi
İki ilde yüzde 100 vaka artışı var!
Tüik Verilerine Göre Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım Ayı
Ve Başkan Böcek artık evinde!
Antalya Ak Parti Milletvekili Uslu’dan Engelliler Günü Mesajı
Antalya CHP Milletvekili Zeybek: Anayasa Değişmeden Yargıyı Tarafsız Ve Bağımsız Yapamayız
AOSB Üretici Firmalarıyla Antalya’nın Parlayan Yıldızı
SÖZEN’DEN SORUNLARA ANINDA ÇÖZÜM
Ata tohumları Elmalı’da da toprakla buluştu
Muratpaşa Cimnastikçileri ödüllendirecek
MANAVGAT BELEDİYESİ’NDE YILIN SON MECLİSİ
Konyaaltı’nda yılın son meclisi
ENGELLİ BİREY YOKTUR,ONLARIN HAYATINI ZORLAŞTIRAN ENGELLER VARDIR
14 özel çocuktan korona virüse karşı kamu spotu
Büyükşehir engellileri unutmadı
Ankara’dan Kepez’e üç güzel haber
Kısıtlamada çalışacak toplu ulaşım hattı sayısı 17’den 22’ye çıkarıldı
“Engelleyen Bakış Engellenmeli”
ATSO’dan Enflasyon Değerlendirmesi
Büyükşehir Belediyesi’nde Covid-19 önlemleri
Emekli Emniyet Müdürünün Adı Eğitim Kompleksiyle Yaşatılacak
Konyaaltı’nda ‘akülü sandalye şarj istasyonu’ dönemi
Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Demir’in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
Antalya Hal Endeksi’nde çifte alarm!
Zirai atıklara çözüm geri dönüşüm olacak
Paşanın Meleklerin’den Neşeli antrenman
Büyükşehir’den borç yapılandırma çağrısı
Gelecek Partisi Kumluca İlçe Başkanı Durmaz’ın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
Daha Erişilebilir Bir Dünya İçin Önce Gönüllerdeki Engelleri Kaldıracağız
Muratpaşa’da üretim hiç durmaz
VALİ YAZICI’NIN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Konyaaltı’nda semt pazarlarının günleri değişti
IRMAK KENARINA MUHTEŞEM PROJE
Başkan Böcek’in 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
Kepez’de pazarlar hafta içi kurulacak
Döşemealtı’nda alt yapı çalışması
Kepez’de koronavirüsle mücadele sürüyor
Amatör Balıkçılar İçin Balon Balığı Avcılığı İzni Yok
Başkan Küçükkuru’dan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı
Ankara! Ankara! Duy sesimizi!..
Hafta sonu ulaşımda 17 hat seferde olacak
İbradı’da kanalizasyon kapakları yenileniyor
PAZARLARA YENİ DÜZENLEME
Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Akademik Gelişim Konferansı
ANTALYA TİCARET BORSASI KASIM AYI HAL ENDEKSİNİ AÇIKLADI
Binalardaki Sıcak Su Kazanlarına Dikkat!
Büyükşehir Aksu’da kanalizasyon sorununu çözdü
Destek artarak sürüyor
Özel öğrencilerin becerilerini arttıran atölyeler
Antalya Eğitim İş Şubesi Yeni Başkanı Sadık Acar yeni yönetimini basına tanıttı
Antalya’da Çiftçilere Uzaktan Eğitim Dopingi
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 20°C
Sağanak Yağışlı

Turizm hareketleri için “iç turizmi ölçme sistemi” kurulacak

Turizm hareketleri için “iç turizmi ölçme sistemi” kurulacak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında İç Turizmi Ölçme Sistemi Kurulacak. Telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında yeni uygulamaları hayata geçirecek.Buna göre, program kapsamında iç turizmi ölçme sistemi oluşturulacak. Düzenleme kişisel verilerin mahremiyeti tartışmalarını da beraberinde getirdi. Telekomünikasyon firmalarından yararlanılarak yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan çalışma yürütülecek.

 Daha fazla gelir bırakan turizm çeşitlerinin geliştirilmesi, konaklama süresinin uzatılması, konaklama dışı harcama alanlarının yaratılması ve harcama eğilimi yüksek ziyaretçilere ulaşılması yoluyla kişi başı harcama artırılacak.

 ÇEŞME TURİZM KENTİ

 Didim Turizm Kenti kapsamında tahsis edilmesi düşünülen taşınmazların tasarruf haklarının Bakanlığa alınmasına yönelik iş ve işlemlere devam edilecek, Çeşme Turizm Kenti için ise bu süreç başlatılacak. Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinin (KTKGB) bütününde planlama çalışmalarına altlık oluşturmak üzere etüt ve araştırma çalışmaları tamamlanacak.

 SİDE TURİZM BÖLGESİ GOLF TURİZMİNE

 Golf turizmine açılmak üzere Side Turizm Bölgesi’nde planlama çalışmaları tamamlanacak ve buradaki kamu taşınmazlarının tasarruf haklarının Bakanlığa devri ile özel mülkiyete konu taşınmazların kamulaştırılması çalışmaları yürütülecek. Turizm sektörüne ilişkin dağınık haldeki mevzuat bugünün ihtiyaçlarına göre gözden geçirilmek suretiyle sektörü ilgilendiren tüm hususlara ilişkin Turizm Temel Yasası çıkarılacak, turizm hizmetlerinin çeşitlendirilmesi, yatırımların desteklenmesi, turizm işletmeciliğinin teşvik edilmesi ve sektör üzerindeki maliyetlerin azaltılması sağlanacak. Yeni koşullar ve ihtiyaçlar nedeniyle Turizmi Teşvik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına yönelik gerekli çalışmalar tamamlanacak.

 TURİZM ALANLARININ TAŞIMA KAPASİTELERİ TESPİT EDİLECEK

 Koruma ve kullanma dengesi gözetilerek turizm alanlarının taşıma kapasiteleri tespit edilecek ve alanlar buna göre yönetilecek. Antalya, Muğla ve İzmir’de ilan edilmiş KTKGB’ler ile kıyı kesimlerinde mevcut ve planlanan yatak kapasitelerinin tespit edilmesi, haritalandırılması ve raporlanması çalışmaları yürütülecek. Turizm sektörü çalışanları için Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen eğitim programlarına sektörün daha fazla katılım sağlamasına yönelik çalışmalar yapılacak ve talebi karşılayacak şekilde eğitimler verilecek. Bakanlıkça 4 bin sektör çalışanına eğitim verilecek. Turizm tesislerinde çalışan personel için lojman yapımına imkan tanıyacak kamu taşınmazları tespit edilecek, bunların tasarruf haklarının Bakanlığa devrine yönelik iş ve işlemler yürütülecek, tasarruf hakları alınan taşınmazların tahsisi için şartname hazırlanacak.

 “İÇ TURİZMİ ÖLÇME SİSTEMİ” GELİYOR

 Teknoloji destekli olarak ziyaretçi deneyimini artırıcı projeler oluşturulacak. Bu çerçevede ziyaretçi deneyimini artıran teknoloji tabanlı uygulamalar geliştirilecek.Yurt dışı menşeli mobil ve internet uygulamalarına yönelik mali hususlar başta olmak üzere ülke mevzuatının uyumlaştırılması sağlanacak.

 Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu’nda bilişim araç ve ortamlarında yürütülecek seyahat acenteliği faaliyetlerine yönelik düzenlemeleri de kapsayan mevzuat değişikliği hazırlıkları tamamlanacak.

 TURİZM HAREKETLERİ İZLENECEK

 İç turizmi ölçme sistemi kurulacak. Kişisel verilerin mahremiyetine dikkat edilerek telekomünikasyon firmalarının teknolojik imkanlarından yararlanılarak elde edilen verilerle, yerli turist profilini ve turizm hareketlerini ortaya koyan bir çalışma yürütülecek.

 Turizm yatırımcı ile işletmecilerinin kamuyla iş ve işlemlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanabilmeleri ve bunda gereken kurumlar arası entegrasyonu sağlamak için gerekli mevzuat çalışmaları yapılacak.

 TELİF HAKLARI İÇİN ÇALIŞMALAR

 Fikri emek sonucu oluşan ürünlerin öneminin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesinin hedeflendiği programa göre, Fikri Mülkiyet Akademisince ilgili kesimlerin eğitim ihtiyaçları ve talepleri tespit edilecek. Bu talepler ve ihtiyaçlar çerçevesinde eğitim programı oluşturulacak ve yıl boyunca eğitimler verilecek. Toplumda telif haklarına yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacıyla bilgilendirme faaliyetleri yürütülecek.Çocuklar ve gençler öncelikli olacak şekilde, telif hakları konusunda farkındalığın artırılmasına yönelik animasyon, spot film, video, afiş tasarımı, yarışma, seminer ve konferans gibi etkinlikler yapılacak.Telif haklarına dayalı yaratıcı kültür endüstrilerinin yarattığı ulusal istihdam ve dış ticaret gelirleri içindeki payı hesaplanarak, kapsamlı rapor hazırlanacak.

 Yazılım ve bilişim sektöründe, kayıt-tescil uygulamasının etkinliğinin ve bilinirliğinin artırılması amacıyla bilgilendirme ve tanıtım faaliyetleri yürütülecek. Bilişim firmalarının yoğun faaliyet gösterdiği en az üç ayrı bölgede ve farklı üniversitelerde tanıtım ile bilgilendirme etkinlikleri düzenlenecek.

 Telif haklarına dayalı kültür endüstrilerine yönelik destek programları tespit edilecek ve derlenerek teşvik rehberi hazırlanacak.Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine veri girişleri yapılacak. Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanteri’ne 10 unsur kaydedilecek. 2 bin 500 bilgi ve belgenin Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezine kaydı yapılacak.

 MÜZAYEDE SALONLARI SERTİFİKALANDIRILACAK

 Fikir ve sanat eserleri veri tabanının zenginleştirilmesi amacıyla meslek birliklerinin veri tabanlarıyla entegrasyon sağlanacak ve Bakanlığın verileriyle düzenli olarak güncellenecek.Telif Hakları Genel Müdürlüğü arşivlerinde yer alan karar (sansür) belgeleri ile dosya muhteviyatı, fikir ve sanat eserleri veri tabanına dahil edilecek. Güzel sanat eserlerinin satışa sunulduğu müzayede salonları ve sanat galerileri tespit edilerek, bunların sertifikalandırılmasına yönelik mevzuat çalışması yapılacak. Bu kapsamda plastik sanat eserlerinin 2863 sayılı Kanun kapsamında yer alması ve bu çerçevede ikincil mevzuatın oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılacak.

 RESTORASYONLAR TAMAMLANACAK

 Telif haklarına dayalı kültür endüstrilerine yönelik projeler, UNESCO Kültürel İfadelerin Çeşitliliğinin Korunması ve Geliştirilmesi Sözleşmesi de gözetilerek desteklenecek. Buna göre, mevcut destekler bakımından bu sözleşme de gözetilerek değerlendirme kriterlerine eklemeler yapılacak.Yurt içi ve yurt dışında taşınmaz vakıf kültür varlıklarını korumaya yönelik restorasyon ile onarım faaliyetleri nitelik ve nicelik olarak geliştirilecek.Önceliklendirilmiş 200 vakıf eserinin restorasyonu uluslararası standartlara göre tamamlanacak.Tarihi kent dokularına yönelik kentsel tasarımlar yapılacak, tarihi kent bölgeleri bu tasarımlara göre bütüncül anlayışla iyileştirilecek. Pilot olarak belirlenecek bir kentte, kentsel tasarım projesi hazırlanacak. Beş kentin koruma amaçlı imar planı hazırlanacak.Ülkenin, yurt içi ve yurt dışındaki taşınmaz kültür mirasının korunmasına yönelik yürütülen tespit ve envanter çalışmalarına devam edilecek ve elde edilen veriler dijital ortama aktarılacak.

 Özellikle yurt dışında tehdit altındaki tarihi miras için bu bölgelerde TİKA gibi hareket kabiliyeti yüksek kurumlar tarafından envanter çalışmalarına katkı sunulacak.Farklı kurumlarda oluşturulan kültür envanterlerinin tek bir veri tabanında birleştirilmesi çalışması tamamlanacak.(AA)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir