enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
720,04
BIST
1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya
Gök Gürültülü
22°C
Antalya
22°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
23°C
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
RESİM AÇIKLAMASI

Milli Tarım Milli Tohum Konuşuldu

Milli Tarım Milli Tohum Konuşuldu
REKLAM ALANI

ASKON Antalya olarak başlatılan Tarım’da Ar-Ge Projesinin 3.toplantısı BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü) ev sahipliğinde gerçekleşti. Konu Başlığı “Milli Tarım Milli Tohum / Sözleşmeli Üretim” olan toplantıda Antalya Tarımı ve Ekonom

 

ASKON Antalya olarak başlatılan Tarım’da Ar-Ge Projesinin 3.toplantısı BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü) ev sahipliğinde gerçekleşti. Konu Başlığı “Milli Tarım Milli Tohum / Sözleşmeli Üretim” olan toplantıda Antalya Tarımı ve Ekonomisi üzerinde istişarelerde bulunuldu.

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürü Gökhan KARACA, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah ÜNLÜ, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Antalya İl Başkanı Cahit URFAN, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Ali ÖZTOP, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TIGEM) Müdürü Olcay AKIN, GENÇASKON Antalya İl Başkanı Sinan BÜYÜKATA, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği İl Başkan Yardımcısı Onur KAÇAR, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şevki ÖNCEL, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Sektörler Başkan Yardımcısı Ali İhsan Burak AYKUT, Antalya Komisyoncular Derneği Genel Sekreteri Mutlu EKİNCİ’nin de katılımları ile gerçekleşen toplantıda; bütün katılımcılara verilen söz hakları ile Gündem’e dair konular masaya yatırıldı..

ASKON ANTALYA ŞUBE BAŞKANI CAHİT URFAN; “ENFLASYON DÜŞÜRÜLMELİ”

“Tohumun toprakla buluşması ile başlayan üretim sezonu sonunda üretilen ürünler tüketicinin sofrasına ulaşmaktadır.” diyen URFAN, sözlerine şu şekilde devam etti; “Tohumun fiyatı ve kalitesi ürünün fiyatını da direkt etkilemektedir. Sebze tohumundan alınan % 8 KDV de ürünün ilk madde malzeme gideri olarak fiyatları artırmaktadır. %1 olması, enflasyonunun düşürülmesi tüketicinin daha ucuz ürün tüketmesi açısından önemlidir.” Tarımda “uçtan uca yerlileşme politikasının” hayati önem taşıdığını belirten Cahit URFAN, “İleride dışarıya bağımlı olmak istemiyor, tehdit ve yaptırımlarla karşılaşmak istemiyorsak bugünden yarına gerekli tedbirleri alıp kendimizi milli tarım konusunda 2023’lere 2053’lere hazırlamamız gerekiyor” dedi.

“ÜRETİM MASRAFLARININ AZALDIĞI, TABİATLA UYUMLU TARIM FAALİYETLERİ ARTIK MÜMKÜM !”

Artan nüfus ilde birlikte gıda talebinin de arttığına dikkat çeken URFAN, “Tohuma duyulan ihtiyaç da artacak. İklim değişikliği, kuraklık, farklı gen yapısına sahip tohumları gerekli kılacak. Biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji sayesinde toprağı koruyup iklim değişikliklerinin etkisini azaltan ve ürünün verimliliğini arttıran bir teknoloji, insanlığın hayat kalitesini yükselterek tarımın da devamlılığını sağlamaktadır. Üretim masraflarının azaldığı, tabiatla uyumlu tarım faaliyetleri artık mümkün” dedi.

Sözlerine bildirim maddeleri ile devam eden URFAN;

Tarım politikaları, günlük siyasi politikaların üzerinde konumlandırılmalıdır. Tarım teşkilatı özerk bir yapı olarak (Merkez Bankası benzeri) tasarlanmalı ve yapılandırılmalıdır.

Ülkemizde üretici örgütlenmesi (kooperatifler, birlikler vb.) yürürlükte olan birçok kanunla teşkil edilmektedir. Üretici örgütlenmelerinin, üretimden, tarımsal sanayiye, ürün pazarlamaya kadar tüm aşamalarda yer alabilecek şekilde tasarlanması ve örgütlenme modeli çeşitliliğinin sadeleştirilmesi gerekmektedir.

Dünyada var olan üretici örgütlenme modelinin ülkemizde birebir uygulanarak başarıya ulaşılacağı inancı yanlıştır. Ülkemiz tarım sektörü dinamikleri göz önüne alınarak milli bir üretici örgütlenme modeli üzerinde çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde işletme ortalama arazi büyüklüğü yaklaşık olarak 6 ha seviyelerinde olup, parçalı ve küçük arazi büyüklükleri nedeniyle de tarım dışı kalan, ekonomik olarak değerlendirilmeyen yaklaşık 2,6 milyon ha tarımsal arazi mevcuttur. Arazi bankacılığı sisteminin ülkemizde hayata geçirilmesi bu arazilerin ekonomiye kazandırılması büyük bir öneme sahiptir.

Ülkemizde uygulanan tarımsal destekleme modelinde birçok kalemde destek üreticiyle buluşturulmaktadır. Üreticiye sağlanan desteklerin sadeleştirilmesi ve verime, üretilen ürün miktarına göre verileceği bir destekleme sistemi hayata geçirilmeli.

6.Tarımsal desteklemeler tarımsal üretim planlamasının en önemli bileşen taşıdır. Ülkemizin yıllık bazlı tarımsal üretim planlamasına tarımsal desteklemelerle yön verdiği bir destekleme modelinin hayata geçirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.” diye konuştu.

 Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TIGEM) Müdürü Olcay AKIN da “Tohum günümüzde Endüstri gıda güvenliğinin ilk halkası olarak stratejik bir önem kazanmıştır. Pandemi yaşadığımız bu günlerde ve buna benzer felaketlerde bırakın tohum satın almayı ülkeler arası ulaşım dahi olmamaktadır. Fakat nüfusumuzu eldeki imkânlarla beslemek ve doyurmak zorundayız. Bu nedenle 2016 yılında TAGEM(BATEM) ile yapılan protokol kapsamında 5 tür 7 çeşitte % yüz yerli ve milli sebze tohumu üretimine 2018 yılında başlanmıştır. Kavun, domates, patlıcan, biber ve hıyar tohumları yetiştirilmektedir. Fiyatları muadillerine oranla çok daha ucuzdur. 170TL – 350 TL 1 paket fiyatıdır. Paketler içerisinde 1.000 adet sebze tohumu bulunmaktadır. Sadece hıyar tohumu 500 adetlik paketlerdedir. İthal tohuma verilen dövizin yurt içinde kalması, istihdam ve katma değer yaratması ülke yararınadır. Tamamen kadın yetiştiriciler tarafından üretilen sebze tohumları PTTAVM ve TIGEM işletmelerinden satılmaktadır.” Yorumlarında bulundu.

Kamudan özel sektöre, üniversitelerden çiftçi örgütlerine kadar sektörün tüm paydaşlarının katılım sağladığı zirvede destekleme politikaları, kooperatifleşme, tarım ve gıda sanayiinin entegrasyonu, tarım üretimde verim ve kalite artışı gibi farklı başlıklar konunun uzmanlarıyla ele alındı.

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.