UA-38584763-46
SON DAKİKA
MANAVGAT, ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ YATIRIMI YAPILABİLECEK POTANSİYELE SAHİP
Eğitim Bir Sen Başkanı Miran, ‘Kadının saygınlığı kadına saygıyla başlar’
Milletvekili Uslu’dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Runatolia Maratonu yapıldı
Rektör Prof. Dr. Özkan’dan Kadınlar Günü Mesajı
Vali Yazıcı’dan 8 Mart Kadınlar Günü Mesajı
TDP Antalya İl Başkanı Arman Karadağ: Onlar hayatımızın en özel varlıkları
Başkan Esen, “Risk haritasında Antalya’ya mavi yakışır’
Kadınlar ATASEM kursları ile daha güçlü
Başkan Genç’ten anlamlı kutlama
OSB BAŞKANI: BAHAR’DAN TURİZME VE İHRACATA AŞI TALEBİ
ASSİM’de Kadın kooperatiflerine destek
Kepez’de KBT’de perde hazırlığı
Fatma Teyze’nin 62 yıllık çobanlık hikayesi
Başkan, Böcek’ten 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı
Tarımsal kalkınmanın anahtarı planlı ve sürdürülebilir bir üretim politikası
Paşanın Meleklerin’den Avrupa yolunda farklı galibiyet
Kepez Duacı’ya ASM müjdesi
Şehrimizin Üretimdeki Marka Değerini Arttıracağız
Baş tacı kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum
Keman Yıldızı Elif Eroğlu Polonya’da birincilik kazandı
Mavi Kelebekler’den haklı galibiyet
Atatürk’ün Antalya’ya gelişi anısına bisiklet turu
‘Atatürk Akdeniz Kıyısında’ Karma Sergi açıldı
ATATÜRK’ÜN ANTALYA’YA GELİŞİ TÖRENLE ANILDI
Türklük mücadelesinde bir nefer!
Başkan Böcek’ten güreşçilere ziyaret
ANTALYASPOR’DA GÖREV DAĞILIMI
Tarladan çatala kadar kontrollü gıda üretimi
Yüksekalan’ın çocukları mutlu
Antalya Şehir Hastanesi’nin yapımı başladı
Başkan Boztaş’tan ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajı
Antalya kent mobilyası kimliği oluşturulacak
WHATSAPP’TAN GELEN KADINLAR GÜNÜ MESAJLARINA DİKKAT!
Antalya’nın zirvesinde Saklıkent sanatla renklendi
CHP’li Özer, Karacaören Barajı İhalesini Meclis’e Taşıdı
Başkan Böcek, Kadın Personelinin Kadınlar Günü’nü Kutladı
Bagevkariyer’den Kadın İstihdam Verileri
Atatürk Akdeniz Kıyısında Konseri şehitler nedeniyle iptal edildi
Vali Yazıcı, Ahmetler Camisinin Açılışını Gerçekleştirdi
65 YAŞ ÜSTÜ YASAĞI KALKTI…
Başkan Böcek’ten 6 Mart Mesajı
MANAVGAT BELEDİYESİ DENETİMLERE DEVAM EDİYOR
“TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ ÇİFTÇİYİ İCRA KAPILARINDA SÜRÜNDÜRÜYOR!”
814 Yıldır Vatan Antalya
Paşanın Melekleri, Hedefi Avrupa
HayatPark, tenis turnuvasına ev sahipliği yapıyor
MAVİ VATANIMIZI İLELEBET KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ
“VAR kimin için var?”
JANDARMADAN KADINLARA JEST
İYİ Partili Subaşı, Sağlık Bakanına sordu “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikerleri nasıl iş bulacak?”
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar, Günü etkinliği iptal edildi
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINA ÖNEM VERMİYORUZ
“Taşa değer katanlar” 8-11 Haziran tarihleri arasında bir araya gelecek
Atatürk’ün Antalya’ya gelişinin 91’inci yıldönümünün kıvancını yaşıyoruz
Tütüncü’den geçlere övgü dolu sözler
Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin “İstatistiklerle Kadın” araştırmasının sonuçları açıklandı
‘YANI BAŞINDA’ PROGRAMI
‘Pandemi kadınların iş yükünü arttırdı’
Kepez’de kademeli normalleşme denetimi
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya 19°C
Parçalı Bulutlu

YARlNLARA UMUT, EROL KORKUT

26.01.2021
168
A+
A-

Değişim ve dönüşümü takip eden, her kelamı güven kokan, vatandaşın umudu olan ülkemizin yönetiminde erdemli, dürüst, onurlu, bilgili ve liyakatli insanlara ihtiyacımız var. Her alanda donanımlı ve güzel ahlaklı büyüklerimizi devletin her kademesinde görmek istiyoruz. Bugünkü yazımda, ülkemizin yetiştirmiş olduğu çok değerli bir büyüğümü ve değeri konuk etmek istiyorum. Kendisi yaşamını başta esnaf ve sanatkarların sorunları olmak üzere, sahada olmuş, yüreği vatan aşkıyla dolu, yardımsever ve hayırsever kimliği ile ön planda olan Sayın Erol Korkut’tan bahsetmek istiyorum.

Uzun yıllar siyasetin ve Esnaf yönetimlerinin her kademesinde görev almış, halkın umudu olmuş, güven veren yaklaşımları ile her kesimin can dostu haline gelmiştir. İstanbul ilinde bulunan birçok özel ve devlet sağlık kuruluşunda hasta odaları tefriş etmiş, düzenlemiş ve bağışta bulunmuştur. Fakirin, garip ve gurebanın sağlık sorunları için tüm imkanlarını seferber etmiştir.

Ülkemizin bugün siyaset anlamında bir umuda ihtiyacı varsa o da Sayın Erol Korkut üstadımın deneyimleri, tecrübeleri ve birikimleridir. Kendisi ile gerçekleştirdiğim bu sohbette ülkemizdeki esnaf ve sanatkarların sorunları ve çözüm yolları üzerinde görüşlerini belirtti. Erol Kokut büyüğümün yaptığı açıklamada ‘ esnaf ve sanatkar ülkemizin ve ekonomimizin istikrar unsuru ve orta direğidir. Devlete hiçbir külfeti olmayan esnaf ve sanatkar birçok maddi külfet altında ezilmektedir. Ezilmekte olan esnaf ve sanatkar ülkede yaşayan her vatandaş gibi vergisini vermek ve SGK primlerini yatırmakla yükümlüdür. Ülkemizdeki esnaf sayısı ağustos sonu itibarıyla 1 milyon 953 bin 120’ye ulaşırken, bunlara ait iş yeri sayısı 2 milyon 103 bin 745’tir.

Esnaf ve sanatkâr, 3 bin 130 esnaf ve sanatkârlar odası, illerde örgütlenen 82 esnaf odaları birliği, 13 mesleki federasyonu ile Ülkemizin en yaygın ve en fazla üyesine sahip 5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunu ile kurulmuş kamu kurumu niteliğine haiz meslek kuruluşunda hizmet veren kişilerdir. Özellikle işletme sayılarının çokluğu ülke çapında istihdama sağladıkları büyük katkı ile ekonomimizin can damarını oluşturmaktadır.’ Esnaf ve sanatkârlar; Ülkemizin ekonomik ve toplumsal hayatında vazgeçilmez öneme sahiptir. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın dengeli biçimde dağıtılması ve sürdürülmesinde yaptığı katkı işsizliğin azaltılması istihdamın ve üretimin artırılması, değişen piyasa koşullarına hızla uyum sağlayan yapısıyla toplumsal acıdan vazgeçilmez yönleridir. Ülkemizdeki işletmelerin %99,9’unu oluşturan istihdamdaki payları %81, katma değerdeki payları %59’dur. İhracatın %26’sını gerçekleştirmektedir.

KOBİ tanımı içinde yaralan işletmelerin %96.5 ise mikro büyüklükte küçük ölçekle işletmeler olarak bünyesinde 1-9 işçi çalıştıran toplam olarak bünyesinde yaklaşık 8 bin kişi istihdam eden esnaf ve sanatkarlarımız bu yönüyle de ülkemiz açısında çok önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Türkiye de esnaf ve sanatkârlarımız aileleri ve çalışanlarıyla birlikte değerlendirildiğinde ülke nüfusunun 5’te birini oluşturmaktadır. Ülkemizde esnaf ve sanatkârlarımız; Emeğini alın terini yoğun teknoloji ile birleştirerek ülke kalkınmasına istihdam ve işsizliğin önlenmesine büyük katkılarının yanında, değişen makro ve mikro ekonomik dengeleri çok çabuk ve kolay tolere ederek bölgeler arasındaki büyümeye hızla katkı sağlamaktadır. Bunun yanında büyük sanayi işletmelerinin tamamlayıcısı, nitelikli meslek elamanlarının yetişmesine katkı sağlayarak destek olmaktadır, Rekabet koşullarına süratle uyum sağlayarak, Ekonomik yelpazede orta sınıfta denge unsuru olmaktadır. Özellikle veresiye alışveriş kültürü toplumdaki aylık geliri olmayan kesim açısından önemli bir etken olup oluşacak ekonomik kriz ve kaosu tolere etme açısından da çok önemlidir. Türkiye bir Arjantin olmadıysa bunun sebebi küçük esnafın özveri ve başarısıdır.

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda büyük değişmeler ve gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle 2009 yılından sonra ülkeleri etkisi altına alan küresel mali kriz global sermayenin lokal sermaye üzerindeki egemenliği, iktidarların yanlış politikaları esnaf ve sanatkârlarımızı ciddi anlamda olumsuz etkilemiştir. Ülkemizin ekonomik toplumsal ve siyasal hayatında göz ardı edilemeyecek yere sahip esnaf ve sanatkârlarımız, bu kriz nedeniyle etkisi giderek ağırlaşan birçok sorunla karşı karşıyadır. Esnaf ve sanatkâr camiasının büyüklüğü düşünüldüğünde, yaşanan bu olumsuz etkiler toplumun geneline yansıyacağı açıktır. Acilen bu kesimi rahatlatacak rasyonel tedbirlere ihtiyaç vardır.

Türkiye’de esnaf ve sanatkârlarımızın durumunun iyileştirilmesi, işçinin, memurun ve çiftçinin gelir düzeyinin iyi olmasına bağlıdır. Halen en büyük sorun piyasalardaki talep daralmasına bağlı azalan iş hacmi ve bunun yansımalarındaki sorunlardır. Öncelikle; ekonomik sosyal ve siyasal sorunlar teknolojik gelişim, gros, hiper ve süper marketlerin kontrolsüz mantar gibi çoğalmasıyla birlikte oluşan haksız rekabet, uygulanan bölgesel teşvikler, hızla artan ithalat girdileri ve kendi kontrolleri dışında gelişen piyasa koşulları. Bütün bu olumsuzlukların yanında: Uygun koşullu finansman sorunu, yetersiz mevzuatlar, yetersiz pazarlama ve mesleki bilgi eksikliği, planlama, adaletsiz vergi ve sosyal Güvenlik sistemi, işyeri temini ihracat ve danışmanlık hizmetlerinin yetersiz ve eksikliği ana başlıklar olarak esnaf ve sanatkârlarımızın başlıca sorunlarıdır.

Çözüm olarak; Ülke ekonomisinin canlandırılması ve esnaf ve sanatkârlarımızın hak ettiği ve AB ülkelerindeki meslektaşlarının seviyesine ulaştırılması için acilen yasal düzenlemelerin yanında özel teşvik ve destek paketleri hazırlanmalıdır. Kısaca sıralamak gerekirse;

Yeni işyeri açacak esnaflarımıza 5 yıl süreyle vergi indirimi, Diğer meslek guruplarında uygulanan akaryakıt indiriminin şoför esnafında sağlanması, Şoför esnafının, araçlarının yenilenmesi için 1 kereye mahsus ÖTV ve KDV alınmaması, SGK prim teşvikinin genişletilerek esnafların istihdam ettiği işçilerde de uygulanması,  Çırak ve kalfaların SGK primlerinin devletçe karşılanması, Esnaf ve sanatkârların kullandığı enerjide indirim sağlanması, Düşük faizli kredi finansman desteğinin artırılması ve faiz oranlarının düşürülmesi, Sanayinin altyapısında istihdam edilecek kalifiye eleman yetiştirecek kurumların ihdas edilerek yaygınlaştırılması, Esnaf ve sanatkârların prim borçlarının yeniden yapılandırarak uzun vadeye yayılması, Prim borçlarına uygulanan gecikme faizlerinin yıllık enflasyon oranında olması, SGK genel kurullarında tarım sigortalıları ile kendi nam ve hesabına çalışan esnaf ve sanatkârlarımızın ayrı ayrı temsil imkânı sağlanması, Emekli esnaflarımızdan kesilen sosyal güvenlik destek primlerinin kaldırılması, Otomotiv sektöründeki firmaların bakım ve servis hizmetlerinden vazgeçmeleri.

Kısaca esnaf ve sanatkârlarımız, Ahi kültürünün üstün vasıflarına mensup, devletine, milletine bağlı, ülkesine hizmeti vazife ve şiar edinmiş, bilgi ve becerisini alın terine katarak ülkesine hizmet eden güzide insanlardır. Umuyoruz ki en kıza zamanda esnaf ve sanatkârlarımız ülkemiz ekonomisi içinde sosyal ve siyasal yaşamında hak ettiği yeri alacaktır..

Covid-19 salgınında ülkemizde en çok serbest meslek erbabı etkilendi.  Esnaf ve sanatkar salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandıkları ve ödeyemedikleri kredi taksitlerinin bir yıl süre ile faizsiz ertelenmesi, kredi kullanamayan esnaf ve sanatkarlara da en az 1 yıl ödemesiz faizsiz kredi desteği sağlanması – Esnaf ve sanatkarlarımıza sağlanan doğrudan nakit ve kira desteği kapsamı genişletilerek devam ettirilmelidir. Sosyal güvenlik prim ödemeleri ile vergi, elektrik, su, doğalgaz fatura bedelleri bir yıl süre ile faizsiz ertelenmelidir. Kısıtlamalar nedeniyle faaliyetleri durdurulan kahvehane, kıraathane, internet, kafe, kır bahçesi, elektronik oyun salonları, bilardo salonları ve halı saha işletmecileri ile hizmetleri yalnızca paket servisi ile sınırlandırılan restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi işletmelere müşteriler için HES kodu zorunluluğu getirilerek faaliyetlerinin başlamasına olanak sağlanmalıdır. Ticari araçlar için indirimli akaryakıt imkanı sağlanmalıdır.

Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir.” Esnaf için çözüm önerileri sunan ve bunu kamuoyu ile paylaşan değerli büyüğüm Sayın Erol Korkut’a saygılarımı sunuyorum. Siyaset sahnesinde çok önemli görevlerde görmek istediğimiz Sayın Erol Korkut’a başarılar diliyorum.

1.EROL KORKUT’ KİMDİR

1950 YILINDA İSTANBUL’DA DOĞMUŞTUR. EVLİ VE 3 ÇOCUK BABASIDIR.

TESK – TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLAR KONFEDERASYONU DIŞ İLİŞKİLERDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN VEKİLİ (2001-2005)

TŞOF – TÜRKİYE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER FEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ (1999-2004)

İSTESOB – İSTANBUL ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ (1993-2005)

IACME – KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELER BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ (2000-2005) İSVİÇRE- LOZAN

WASME – DÜNYA ESNAF VE SANATKARLAR KÜÇÜK ÖLÇEKLİ İŞLETMELER BİRLİĞİ BAŞKAN VEKİLİ (2000-2005)

İSTANBUL TRAFİK MÜŞAVİRLERİ ODASI KURUCU ÜYESİ VE EŞ BAŞKANI (2001)

İSTANBUL ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ÇOCUKLARI EĞİTİM VE DAYANIŞMA VAKFI KURUCU VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ (2001)

BEZMİ ALEM VALİDE SULTAN VAKIF GURABA HASTANESİ BAŞKAN VEKİLİ

MALATYA EĞİTİM VAKFI MÜTEVELLİ HEYETİ ÜYESİ (2002-2003)

TÜRKİYE EKONOMİK SOSYAL KONSEY ÜYESİ (2002-2003)

TÜRKİYE KARMA İSTİŞARE KOMİSYONU ÜYESİ (2002-2003)

ANAVATAN PARTİSİ İL YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI (1995-2001)

BAKIRKÖY BELEDİYESİ MECLİS ÜYELİĞİ VE BAŞKAN VEKİLİ (1994-2004)

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİ (1994-2004)

MARMARA VE BOĞAZLAR BELEDİYELER BİRLİĞİ MECLİS ÜYESİ VE BAŞKAN VEKİLİ (1994-2004)

 

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

sanalbasin.com üyesidir