enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
720,04
BIST
1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya
Gök Gürültülü
22°C
Antalya
22°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Gök Gürültülü
23°C
Salı Gök Gürültülü
24°C
Çarşamba Çok Bulutlu
17°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
RESİM AÇIKLAMASI

“İlk günün heyecanı yaşıyoruz, hedefimiz büyük”

“İlk günün heyecanı yaşıyoruz, hedefimiz büyük”
REKLAM ALANI

Hissedarlarına, çalışanlarına, dış paydaşlarına ve etkileşim içinde olduğu tüm taraflara değer üreten bir organizasyon içinde olmak, stratejik yaklaşımla doğal dengeyi bozmadan, çevreyi kirletmeden nesilden nesillere sağlık ilkesini benimseyen çevreci bir yaklaşımla çalışmayı hedef edindiklerini söyleyen Şahin Kırbıyık, İnsanı ve insani beklentileri anlayarak yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek, ihtiyaçları karşılayan ürün ve hizmetler sunmak istiyoruz” diyor ve ekliyor, “Kalitede öncü, yenilikte yaratıcı, sektöründe lider, dünya çapında bilinen bir firma olmak, tek hedefimiz”

Sayın Şahin Kırbıyık’a ben sordum ve işte aldığım cesaretli cevaplar.

Söyleşi – Mesut İnci

SORU – Çeşitli zamanlarda yaptığınız açıklamalarınızda bizim değerlerimiz ve sorumluluğumuz var diyorsunuz. Nedir bunlar, lütfen açar mısınız.?

CEVAP – Biz Türk toplumu olarak devletimize sorumluluklarımız var, biz vergimizi vereceğiz ki, devlet kalkınsın, biz toplum için, devlet için bir şeyler yapacağız ki kendimizi mutlu edebilelim, değerlerimizi var etmek zorundayız, bir okul yaptıramasak da, okula kitap bağışı yaptırabiliriz, değerlerimizi düşünürken hep cebini düşünmeyeceksin, değerler bu toplum içinde yaşayan  insanları eğitici olabiliyorsa, bir nebze bir şeyler üretebiliyorsa o senin değerindir. Ama bir de sorumluluklarımız var. Evlatlarımız, işçilerimiz, yanımızda çalışan kardeşlerimiz, devletimiz, sorumluluklarımızdır, bana göre değerlerimiz bunlardır. Evladı da boş bırakamazsın devleti de. Yani bu 3 konuya çok dikkat etmek gerekiyor.

SORU – Camianızda ve toplumda saygın bir kişi olarak tanınıyor ve anılıyorsunuz. İş yaptığınız firmalar ve kişilerde nasıl özellikler arar sınız.?

CEVAP – Tipik her insan, önce dürüstlük ararım der, oysa biz onları önce deneriz, aile düzenine dahi dikkat ederiz, çalışma şartlarımız içerisinde önemli olan, bir insanın dürüstlüğüdür. Bir insanın aile şartları içerisinde çizgisi güzelse işinde de güzellik vardır, aile düzeni bozuksa ilelebet bozuktur, hiçbir zaman o kişiden randıman alamazsınız.

SORU – Kendi işinize konsantre olmuşsunuz ama siyaset dışı bir kişi olarak tanınıyorsunuz. Siyasi hayatımızın aranan ve gözde kişilerindensiniz. Teklifler aldığınızı da biliyoruz. Yeni bir teklif alırsanız siyasete atılmayı düşünür müsünüz.?

CEVAP – Kesinlikle düşünmüyorum,  insanlarıma, devletime ŞAHİN KIRBIYIK olarak benim sorumluluklarım var. Siyasi konjöktürde siyaseti düşünmüyorum.  Yani ben radikal bir insanım, yeri geldiği zaman isyan ederim, yeri geldiği zaman çok mütevazı olurum, ben siyasi konjöktörde bunları yapamam ama sosyal hayatta ben sokak köpeği ile de otururum, sokak kedileri ile de otururum, en üst düzeydeki insanlarla da otururum. Değerler benim için önemlidir. Saygın bir milletvekilimiz de, mahallemin muhtarı da benim için bir değerdir, hepsine saygı duyarım. İnsan ayırımı yapmam.

SORU – Efendim, sizi tanıyan kişiler, sizi DİN, IRK VE MEZHEP ayırımı yapmayan bir kişi olarak tanıyorlar. Bu tanımlamaları doğru mudur.?

CEVAP – Ben Turancı felsefesini okuyan ve çok iyi bilen bir kişiyim. Turan felsefesinde, bu coğrafyada yaşayan insanlar hep aynı çatı altında oluşmuş ve dostça yaşamışlardır, tarihimiz de bunu böyle gösteriyor ve onun içindir ki, Ben hiçbir zaman DİN, IRK VE MEZHEP ayırımı yapmadım ve yapmamda. Allahın yarattığı her canlı benim için kutsaldır.

SORU 5 – Sayın Kırbıyık, çalışmalarınız ve üretimleriniz ile ülke ekonomisine hatırı sayılır katkılarınız var. Yeni projeleriniz var mı.?

CEVAP – Gübre Türkiye’mizde büyük bir sorun. İnşallah çok yakın bir zamanda gübre fabrikamızı kuracağız. Bu nu da ilk size söyledim, çiftçimizin en büyük sorunu gübre, gübre nereden geliyor, dışarıdan geliyor. Biz daha sağlıklı ve daha güçlü bir gübreyle sahaya çıkacağız.

SORU – Hayata geçirdiğiniz sosyal hizmetleriniz var mı, bu kadar sıkı bir çalışma temponuzdan sonra  sosyal faaliyetlerinize zaman ayırabiliyor musunuz.?

CEVAP –  Aksu’da bir tane okul yaptırarak adım attık, yine Aksu’da engelli kardeşlerimize Türkiye’nin en büyük okulunu yaptık, üçüncü okulumuz Serik’de yapılıyor. Atıklarımızdan güneş enerjisinden ısınmayı sağlayacaklar gibi gibi faaliyetlerimiz ile yürümeye devam edeceğiz.

SORU –İçecek, kimyasal maddeler, otel zincirleri ile bütünleşmişsiniz. Bu konulara nasıl konsantre olabiliyor sunuz.?

CEVAP – İnsanlarımız eğer başarı istiyorlarsa, başarı çok çalışmayla olur, beynini dinlendirmekle, beynini tekrar motive etmekle oluyor bu işler. Yani Amerika tekrar keşfedilmiyor, bir işe odaklandığınız zaman onun moneküllerini bile çözebilirsin, ama konsante ol ama çalış, durup da Allah bana neye vermiyor dersen bu senin en büyük günahındır, en büyük hatandır. Sen çalış, yaratan veriyor zaten.

SORU – Türkiye’de ilk defa üretimi yapılan ve yasal izinlerini aldığınız 8 farklı ürünle üretime başladınız. AR – GE çalışmalarıyla sürekli geliştirdiğiniz 38 farklı ürünle başarılı bir şekilde üretiminize devam ediyosunuz. Nedir bu ürünler.?

CEVAP – Bu ürünlerin Türkiye’de ve dünyada olmadığını biz sonradan öğrendik, bilmiyorduk, kendimizi yeniledik, geliştirdik, 36 çeşit ürünümüze çıktık, 12 ayrı ülkeye ihracat yapıyoruz, bu ürünler    yokmuş, biz bir şey yapıyorsak, örneğin bu ülkede  yabancı sermayeden ziyade ülke insanlarının kazanacağı şekilde tabi devletine vergisini vererek, istihdam sağlayarak, yeni fabrikalar açarak başarı zincirinize halkaları bu şekilde yerleştirirsiniz. Yani ben, bu bana yeter demem, Allahutaalanın yağmuru yağıyorsa ben o yağmurun altında bir kere ıslanmamalıyım. O yağan yağmurun altında her ıslanmalıyım.

SORU – Türkiye penceresinden baktığımız zaman iş yaptığınız ülkeleri nasıl sıralayabilirsiniz.?

CEVAP – Biz İrlanda’ya da, Azerbaycan’a da, balkan ülkelerimize de ürünlerimizi satıyoruz, Şimdi ülkeler arasında demin de bahsettiğim gibi ayırdım olmaz, ben insan ayırımı yapmadığım gibi, devletler arasındaki ticari konlöktörüme de hata yapmadan yürümeye çalışırım. Ülkemiz çok ferahlı günler görecek inşallah. Biz tarih öncemize baktığımız zaman, ülkemizde bulunan azınlıklar devlete  kumaş varsa askeri elbise veriyorlardı, kumaş İngiltere’den gelmiyorsa onu da veremiyordu. Nalımızı çakıyoruz ama Örsümüzün çivisi de İngiltere’den geliyormuş, Allahımıza çok şükürler olsun bizlere bu günleri gösterdi. Bizim insanlarımız hattizatında çok çalışkanlar, sadece yönlendirilemiyorlar.

SORU  – Kuruluşunuzdan bu güne, holdinginiz için düşündüklerinizin ne kadarını hayata geçirebildiniz, yeni projeleriniz var mı.?

CEVAP – Yeni projelerimiz bu ülkede, yabancı sermayenin elinde olan ne varsa aynısını yapmaya çalışacağım, yapıyorum da. Türkiye alkolünün %90 ı, yabancı sermayenin elinde, A maka mey, Tuborg Rax ve bazıları. Biz aradan çıktık, olmaz diye bir şey yok, insanın düşünerek üstesinden gelemeyeceği hiçbir konu yok. Yeter ki insan inansın.

SORU  – Birçok ünlü kişi insanlardan kaçarken, sizi yolda yürürken görenler, “İşte, KIRBIYIK HOLDİNGİN sahibi Şahin bey gidiyor” diyebiliyor ve sizi tanıyorlar. Halkınız ile bu samimi girişimi nasıl sağladınız.?

CEVAP – Her şeyden önce insanın nereden geldiğini bilmesi gerekir. Hani Böbürlenme padişahım, senden büyük Allah var diye bir laf vardır ya, insanların buna göre hareket etmesi  gerekir. Her şeyden önce ben megolamanlığa karşıyım, mütevazi olmak kadar güzel bir şey var mı.? Ben kadınlar gününü, babalar gününü kutlarım, Önümüzdeki hafta bir çocuğumuz evlenecek, nikahını yaptırdık, evini dayadık döşedik, ayakkabı boyacısı kardeşimiz ile oturur sohbet ederim, çarşıya çıkar esnafımız ile oturur karşılıklı çayımızı kahvemizi içeriz, o yüzden insanlarımızı seviyorum, benim onlardan ayrılabilmem, kopabilmem mümkün değil. Okullar yaptırdım, Otizmli yavrularımız için okul yaptırıyorum, onlarca yavrumuzu okutuyorum, bunların huzuru yetiyor bana.  Tarsus spor kulübünün de başkanıyım, binlerce taraftarımız ile tribünde yan yana oturup maç izlemek bana büyük huzur veriyor. Karşındaki kişiyi insan olarak saymazsan, o da saymaz. Her insanın bir ruh yapısı vardır, kısacası SEV BENİ SEVEYİM SENİ.

SORU – Gücünüze güç katan ulusal markalarınız ile aynı zamanda Dünya piyasalarına da girdiniz. Türk ekonomisine büyük katkılarınız oluyor. Bu başarılı çalışmalarınızın arkasında kimler var.?

CEVAP – Ben hiçbir zaman maceraya atılmadım, bu yola çıkarken önce Allahıma inanarak adım attım. Her zaman iyi niyetli oldum, Daima iyiyi düşünen bir kalbim oldu, hiçbir şeyi kötüye yorumlamam, her şeyi iyimser düşünürüm.

SORU – Örnek kişili ile meşalesi devamlı yanan Şahin Kırbıyık kimdir, bu noktaya nasıl geldi.?

CEVAP – Ben 1967 yılında Tarsus’da dünyaya geldim. Genç yaşımda bir bakkal dükkanı açtım, yeterli gelmedi, daha sonra bir deri mağazası ile adım atmaya başladım, sonra Alanya’da barmenliğe başladım, sonraları barı satın aldım, adımlar büyümeye başlayınca şimdiki yerimde bulunan fabrikamın arsasını satın aldım, sonra da Allahım yürü kulum dedi ve buralara kadar geldik. Fabrikalar zincirimiz var, bunlardan bazıları etil alkol, kağıt, likör, kimya, fabrikalarımız ile yola devam ediyoruz, ayrıca, 2 tane otelimiz var. Yani ben zengin ile zengin, fakir ile fakir olmazsam, İşte o zaman ben ben olmam. Hayatta biraz hırsın biraz inancın ve biraz da azmin olması lazım. En önemlisi inancın olmalı.

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.