enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
15,5988
EURO
16,3665
ALTIN
916,26
BIST
2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya
Parçalı Bulutlu
24°C
Antalya
24°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
24°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Az Bulutlu
24°C
Öz Bizim Temizlik Şirketi
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.

Kırcami Bölgesi Parselasyon Plan Görüşü Uyarısı!

Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, Kırcami Bölgesinde 05.06.2018 tarihli ve 1262 sayılı Muratpaşa Belediyesi Encümeni ile 11.06.2018 tarihli ve 860 sayılı Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni kararları ile onaylanan ve tapu tescili yapılan parselasyon planları ve imar planları mahkeme kararları doğrultusunda iptal edilmişti.

Kamuoyu tarafından da bilindiği üzere; sırasıyla üst ölçek planlardan,1/1000 ölçekli uygulama imar planlara kadar ilgili kurumlar tarafından planlama sürecinin tamamlanmasının ardından, parselasyon plan süreci başlayacaktır.

Kırcami bölgesinde parselasyon İşlemine açılmış 20’ye yakın dava bulunmaktadır. Bu davaların ikisinin sonucunda parselasyonda Parsel bazlı dağıtımın İptaline karar verilmiştir. Diğer dosyalarda ise parselasyonun içeriğine girilmeyerek sadece planların iptal edilmesinden dolayı parselasyon planının iptal edildiği karara bağlanmıştır.

Arazi ve arsa düzenlemesi Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile Kırcami bölgesindeki parselasyon planının Düzenleme ortaklık payı hesabında herhangi bir hata olmadığı, ayrıca mahkeme kararları neticesinde iptal edilen imar planlarında çok önemli değişiklik yapılmadığı görüldüğünden, 18. Madde Uygulaması işleminde imardan imara dağıtım yapılarak işlem tesis edilme ihtimali bulunmaktadır. Yani, mahkeme kararı ile iptal edilen 18. Madde uygulaması işleminin iptal işleminden önceki hali ile yeniden tapuya tescil edilmek suretiyle sürecin tamamlanma ihtimali bulunmaktadır.

Ancak, Arazi ve Arsa Düzenlenmeleri Hakkında Yönetmelik’ te yapılan değişiklik içeriğinde hak sahipleri ve kamu kurumları açısından önemli avantajlar bulunmakta olup hisseli tarım arazilerinde hisse sahiplerinin muvafakati ile veya ilgili idarece arazide fiili kullanım durumunun tespit edilmesi halinde muvafakat aranmaksızın müstakil imar parsellerine dağıtımlarının yapılabileceği belirtilmektedir. Kırcami bölgesinde çok hisseli taşınmazların bulunduğu ve fiili kullanımın oldukça yaygın olduğu göz önüne alındığında söz konusu maddenin mülkiyet sorunlarının çözümüne katkı sağlayarak, hak sahiplerinin yararına olacaktır.

Ayrıca kent genelinde en önemli mülkiyet sorunlarından biri olan kamu alanlarına tahsisten kaynaklanan sorunlar mevzuatta yapılan son değişikliklerle çözüme kavuşmuştur. Kamu kurumları ile vatandaşların hukuki el atma ile fiili el atma davaları ile sık sık karşı karşıya geldikleri bu sorun mevzuat değişikliği ile ortadan kaldırılarak, kamu tesis alanlarının Düzenleme Ortaklık Payı ile oluşturulması amaçlanmaktadır. Uygulamanın yeni mevzuata göre yapılması durumunda, kamulaştırma süreçlerinin idarelere getirdiği maddi yük ve mahkeme süreçlerinin önüne geçilmesi mümkün olacaktır.

Kırcami bölgesinde parselasyon işlemi, Aspendos bulvarı güneyi ve kuzeyi olarak iki etapta yapılmıştır.

Güney bölgede yaklaşık 325 dönüm, kuzey bölgede ise yaklaşık 53 dönüm olmak üzere, toplamda 378 dönüm ilgili idarelerce kamulaştırması gereken kamu tesis arsaları bulunmaktadır.

3194 sayılı İmar kanununda ve arsa ve arazi düzenlemeleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile Kırcami Bölgesinde geri dönüşüm işlemi yapıldıktan sonra tekrar parselasyon işlem yapılması halinde Vatandaş mülkiyetindeki 378 dönüm kamu tesis alanları, düzenleme ortaklık payından oluşacak, bu sayede de devletin hüküm ve tasarrufu altında vatandaşa hizmet edecek alanlar oluşacaktır. Bu alanların Kamulaştırma yükü oluşturulmayacak şekilde Devletin hüküm ve tasarrufuna geçmesinin Kamu yararına olacaktır.

Ayrıca 1/1000 Ölçekli uygulama imar planında, Halihazırda kullanılan kadastro yollarının korunmaması neticesinde, Yeni açılacak imar yollarında çok fazla kamulaştırma yükü oluşacaktır.

Mevcut kadastral yolların korunması, plana göre yolda kalan ve kamulaştırılması gereken müştemilatların sayısını azaltarak kamulaştırma yükünü azaltacaktır. Mevcut imar planına göre yapılacak kamulaştırma işlemleri idarelerin çok daha fazla maddi yük altına girmesine neden olacaktır.

Önümüzdeki süreçte parselasyon planları hazırlanırken bölgede el değiştiren yada kat irtifaklı mülkiyetlerin kadastro parseline geri dönüşüm işleminden kaynaklı olarak özellikle irdelenerek, mülkiyet odaklı yapılacak çalışmalar ile gelecekte sürecin tekrar tıkanmasına neden olacak, hak sahiplerinin mağduriyetlerinden kaynaklı ortaya çıkabilecek dava ve mahkeme süreçlerinin önüne geçilecek tedbirler şimdiden alınmalıdır. Aksi durumda hak sahipleri tarafından ilgili idarelere açılması muhtemel davalar sonucu vatandaşı canından bezdiren mahkeme süreçlerinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Sonuç olarak Kırcami bölgesinin imar sorunlarının çözümüne yönelik yukarıda belirttiğimiz her iki yöntem için ilgili idarelerin kamu yararını göz önünde tutarak en doğru kararı vereceğine inancımız tamdır. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak uzmanlık alanlarımızla ilgili konularda idarelerin uygulamalarına yön vermek, sürecin doğru yönetilmesine katkı sağlamak amacıyla yıllardır kanayan yara haline gelen Kırcami Bölgesinde çözümün bir parçası olmaya devam edeceğiz.

TMMOB

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Antalya Şube Başkanı Okan HANÇER

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.