enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,6448
EURO
17,5156
ALTIN
980,32
BIST
2.471,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Antalya
Parçalı Bulutlu
30°C
Antalya
30°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Açık
32°C
Cuma Açık
34°C
Cumartesi Açık
34°C
Pazar Açık
33°C
Öz Bizim Temizlik Şirketi
A1 Teknoloji / Redpos Yazılım Ltd.Şti.

TMMOB’dan 3600 ek gösterge tepkisi!

Yaklaşık 6,5 milyon memur ve memur emeklisinin gözünün yapılması beklenen üçüncü 3600 ek gösterge toplantısında olmasına rağmen ne yazık ki yine belirsizlik ve ertelemeler ile süreç ileriye atılmıştır. Kamu çalışanlarının ek göstergelerine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Başkanlığında düzenlenen Ek Gösterge Komisyon toplantılarında Mühendis kadroları için çalışma yapılmadığı, mevcut 3600 ek göstergenin aynı kalacağı yönünde ciddi endişe ve kaygılar oluşmuştur.

“BU ÜLKENİN HARCINDA MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARININ EMEĞİ VAR, EK GÖSTERGE HAKKIMIZ!” diyerek kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının sesi olan haklı taleplerini tüm platformlarda dile getiren ve konunun taraflarına ulaşıp resmi olarak takip eden üst örgütümüz TMMOB; “Şimdiye kadar yapılan iki toplantıda taleplerimiz göz ardı edilmiş, kapsamlı bir öneri veya çözüm sunulmamış, kamuda çalışan teknik hizmetler sınıfına tabi mühendis, mimar ve şehir plancıları yok sayılmıştır.” diyerek halen sürecin takipçisi olmaya devam etmektedir.

Kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özel bir önemi bulunmaktadır. Hizmetlerin planlanması, projelendirilmesi, uygulanması ve denetlenmesinde görev ve sorumluluk alan mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımız, ülkenin; imarı, alt yapısı, mülkiyeti, sanayileşmesi, kalkınması ve gelişmesi açısından hayati öneme sahip meslekleri icra etmektedirler.

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının hakları, sorumlulukları ve ücretleri 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda tanımlanmıştır. Ancak özellikle son 25 yılda kamuda çeşitli statülerde çalışan ve farklı ücretler alan mühendis, mimar ve şehir plancıları; ekonomik ve sosyal hakları açısından oldukça ciddi bir satın alma gücü kaybına uğramıştır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın aldıkları ücretlerin gün geçtikçe erimesinin yanı sıra emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerine göre oldukça düşük kalmıştır.

Kamuda görevli mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları; yüksek bütçeli projelendirme ve imalatların yaptırılması gibi zorlu görevlerin gerçekleştirilmesinde çalışmaktadırlar ve sorumluluklarında yürütülen iş ve işlemlerden dolayı uzun yıllar boyunca ve hatta emekli olsalar dahi sorumlulukları devam etmektedir.

Uzun süreli ve yüksek maliyetli sorumluluklara karşın hak ettiği değeri göremeyen ve mali haklar açısından mağdur olan meslektaşlarımıza ek gösterge düzenlemesinde hakkaniyetli şekilde gerekli iyileştirmenin yapılması talebimizdir.

Devlet Memurları Kanunu’nun 43’üncü maddesinde tanımlanan ek göstergeler, derecelere göre farklılık göstermektedir. Kanun’un eki niteliğindeki (l) Sayılı Cetvelin II- Teknik Hizmetler sınıfı kapsamında bulunan söz konusu kamu görevlileri, 850-3600 arasında “ek gösterge” almaktadır. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının aldıkları ek gösterge; maaşlarının ve emekli aylıklarının düşük belirlenmesine neden olmaktadır.

Ayrıca teknik hizmetler sınıfına dâhil kamu çalışanları kendi içlerinde de ayrıştırılmış, büyük yatırım projelerinde çalışanlar ile açık alanlarda fiilen çalışanlara yönelik ayrımcı tavır sergilenmiş ve bunlara farklı özel hizmet tazminatı oranları belirlenmiştir.

Ülkemizdeki kriz ve yoksulluk büyüdükçe, zamlar her geçen gün arttıkça mühendis, mimar ve şehir plancıları yaşamsal ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelmiştir. Bu sebeple kamudaki meslektaşlarımız da üstlendikleri sorumluluk ve ürettikleri hizmetle karşılaştırılamayacak kadar kötü ekonomik ve sosyal koşullarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır.

Teknik ve bilimsel temelde yürüttükleri çalışmalarla vazgeçilmez bir yere sahip olan kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının özlük hakları ve ekonomik sorunlarının çözümü hedefiyle bazı düzenlemelerin yapılması zorunluluk haline gelmiştir.

Kamuda çalışan ve teknik hizmetler sınıfına dahil mühendis, mimar ve şehir plancılarının “ek göstergeleri”nin yükseltilmesi şarttır.

Bu sebeplerle; ülkemizdeki açlık ve yoksulluk sınırları gözetilerek kamu emekçisi mühendis, mimar ve şehir plancılarının maaşları insanca yaşayacakları bir düzeye getirilmeli, ek göstergeleri 4800-6400 arasında yükseltilmelidir.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak üst birliğimiz TMMOB ile birlikte sürecin takipçisi olmaya devam edeceğimizi tekrar eder; kamuda çalışan mimar, mühendis ve şehir plancılarının haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu yineleriz.

* Ek göstergelerin yükseltilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına dilekçe vermek isteyen üyelerimiz için hazırlanan dilekçe örneği ekte yer almaktadır.

KAMU ÇALIŞANI MÜHENDİSLER, MİMARLAR, ŞEHİR PLANCILARI EK GÖSTERGELERİNİN YÜKSELMESİNİ BEKLİYOR

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası

Antalya Şube Başkanı TMMOB Okan HANÇER

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.