ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğrencileri Yazılım Dünyasında Kariyer Yolculuğunu Dia’dan Dinledi

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Öğrencileri Yazılım Dünyasında Kariyer Yolculuğunu Dia’dan Dinledi
Yayınlama: 07.06.2024
10
A+
A-

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ALTSO Meslek Yüksekokulu tarafından öğrencilerine iş ve kariyer fırsatı sunan, “Sektör-Öğrenci Buluşması”na katılan DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay, öğrencilerle yazılım dünyasındaki kariyer tecrübelerini paylaştı.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) ALTSO Meslek Yüksekokulu tarafından öğrencilerine iş ve kariyer fırsatı sunan, farklı alanlardan 35 sektörün stant açtığı ve 53 söyleşinin gerçekleştiği “Sektör-Öğrenci Buluşması” yapıldı.

Etkinlikte yerini alan DİA Yazılım Genel Müdürü Suha Onay öğrencilere yazılım dünyasındaki kariyer tecrübelerini aktardı.

Yazılım dünyasında yer almak isteyen öğrencilere yol haritası çizen Onay açılış konuşmasında, “Yazılım dünyası uçsuz bucaksız bir deniz. Yazılım sektörü her geçen gün gelişiyor. Bu sektöre yeni girecek öğrenciler bilgisayar mühendisliği, bilgisayar programcılığı, bilişim mühendisliği gibi farklı farklı bölümler üzerinden öncelikle akademik alt yapılarını geliştirmeliler. Hem belirledikleri ürünleri hem de üniversite eğitimlerini geliştirirken yazılım dünyasının hangi sektöründe yer almaları gerektiğini de keşfetmeliler. Bu bir veri tabanı yöneticisi, bir backend yazılımcısı, bir görsel tasarım yazılımcısı, belki bir test mühendisi olabilir. Kendi zevk aldıkları ve iyi oldukları noktaları yapacakları projelerle görecekler.” ifadelerini kullandı. Ardından Suha Onay öğrencilere, hazırladığı sunum üzerinden kariyer tecrübelerini aktardı.

DİA Yazılım AŞ: 2004 Yılında KOSGEB Teknoloji Geliştirme Desteği ile ODTÜ Teknokent’te kuruldu. Ticari yönetim sistemi olarak her sektörden KOBİ’nin iş yönetim süreçlerini kontrol ve takip etmelerini sağlayan, birbirine entegre çalışan ticari yazılımlar için çalışmaktadır. TÜBİTAK ve Avrupa Birliği destekli uluslararası Ar-Ge projelerinde yer alarak sürekli Ar-Ge yeteneğini geliştirmektedir. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımı olarak, muhasebeden üretime, stok-depo yönetiminden diğer tüm satış ve satın alma süreçlerine kurumların iş süreçlerine verimlilik ve hız katmayı amaçlayarak yola çıkmıştır. Tamamen DİA Yazılım AŞ. tarafından geliştirilmiş özel bir altyapı üzerinde ve bulut teknolojisi ile çalışan DİA, SaaS (Software As A Service – Hizmet Olarak Yazılım) modeliyle pazarlanmakta ve KOBİ’lerin maliyetlerini düşürmekte, verimliliklerini artırmaktadır.

 

REKLAM ALANI