ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

‘Asgari ücret 3300 TL olsun’

‘Asgari ücret 3300 TL olsun’
Yayınlama: 08.12.2020
275
A+
A-

Hükümet ile işçi sendikaları arasında asgari ücret görüşmelerine başlanırken Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Beytullah Demir, “Asgari ücret tüm algılar vergiler çıkarıldıktan sonra minimum 3 bin 300 lira olması lazım” dedi.

Esnafların yaşadığı zorluklar ve açıklanacak olan yeni asgari ücretle ilgili görüş ve düşüncelerini dile getiren Başkan Demir, “Öncelikle bütün çalışanlara yönelik olarak, asgari ücret tutarı için tüm vergi, prim ve diğer yükler devlet tarafından yüklenilmesidir. Bundan sonra vatandaşın cebine doğrudan girmesi gereken asgari ücret net 3 bin 300 TL olarak belirlenmelidir. Böylece işveren üzerindeki yükü fazla arttırmadan devletin karşılayacağı vergi sayesinde asgari ücretle çalışanlar en azından açlık sınırının üzerinde belirlenen bir ücret ile 2021’e başlama fırsatına sahip olabileceklerdir” ifadelerini kullandı.

Beytullah Demir, “Buna ek olarak işveren tarafından yüklenilen sosyal güvenlik sigortası primi 4,5 puan indirilmeli, istihdamın üzerindeki yükler azaltılarak işsizliği azaltıcı tedbirlere öncelik verilmelidir. Kimse popülizm yapıldığını iddia etmesin. Asgari ücretin net ödenebilmesi için işçinin yükünün kaldırılması, bütçe imkanları çerçevesinde mümkündür. Bütçe üzerindeki net yükü milli gelirin yüzde 1’ini aşmayacak bu tasarrufun yapılabileceği kalemleri eğer isterlerse tek tek kendilerine verebiliriz. Hükümetin acı reçeteyi önce kendine uygulaması halinde bütçede fazlasıyla yer vardır” şeklinde konuştu.

İşsizlik rakamlarının her geçen gün arttığına işaret eden Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Beytullah Demir, onurlu bir hayat standardı dışında talepleri olmayan bu insanların çaresizlikten intihara kadar yöneldikleri bir ortama kayıtsız şekilde günlük hayatlarına devam etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Başkan Baytullah Demir son olarak, işsizlik ve gelir dağılımındaki bozulmanın Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunu haline geldiğini, ülkede çalışma çağındaki her 10 kişiden 3’ünün işsiz olduğunu, çalışanların yarısının asgari ücretle çalıştığını, ortalama ücretin ise her geçen gün asgari ücrete yaklaştığını ifade etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.