ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Çağlar’dan vatandaşa uyarı: “Konut alırken evdeki bulgurdan olmayın”

Çağlar’dan vatandaşa uyarı: “Konut alırken evdeki bulgurdan olmayın”
Yayınlama: 07.04.2024
Düzenleme: 07.04.2024 16:21
102
A+
A-

Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı vatandaşlar ev sahibi olabilmek için yeni arayışlara girdi. Arsa sahiplerinin müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalıştıklarını ifade eden Antalya Emlakçılar, Oto Galericileri ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Çağlar,  uyarılarda bulundu. Arsa payı ile alınan hisselerdeki risklerin çok olduğuna dikkat çeken Çağlar, “Vatandaşlarımız konut alayım derken evdeki bulgurdan da olmasın” dedi.

(Başkan Çağlar) uyarılarda bulundu. Arsa payı ile alınan hisselerdeki risklerin çok olduğuna dikkat çeken Çağlar, “Vatandaşlarımız konut alayım derken evdeki bulgurdan da olmasın” dedi.

Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı vatandaşlar ev sahibi olabilmek için yeni arayışlara girdi. Arsa sahiplerinin müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalışıyorlar. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazladır.

“Vatandaşlarımız konut alayım derken evdeki bulgurdan da olmasın.

Birçok firmanın kampanyasını takip ediyorum.

“Türkiye ve KKTC’de arsa payı karşılığı ev sahibi olmak isteyenlere firmalar çeşitli fırsatlar sunduklarını iddia ediyor. Biz ise vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla. Henüz tarihi belli olmayan teslim sözlerine sözlü olarak inanılmaması, tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isteriz”

“UCU AÇIK HİÇBİR ŞEYE SÖZLÜ VEYA YAZILI OLARAK İTİMAT EDİLMESİN”

Gayrimenkul sektöründe yaşananlar ve yüksek fiyat artışları ev sahibi olmak isteyenleri başka seçeneklere yönlendiriyor. Türkiye ve KKTC’de arsa sahibi olan insanların müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalışan “İnsanların daha ucuza konut sahibi olmanın yollarını aramalarını çok iyi anlıyorum ama bunun da birçok riskinin olduğunu akıllarından çıkarmasınlar. Zaten bu konuda da firmalarla yaşadıkları sorunlardan dolayı vatandaşlar odamıza şikâyetlerde bulunuyor.”

Olası riskler

“Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok olduğundan dolayı teslim tarihi sözlü olarak ifade edilen hiçbir sözleşmeye kesinlikle imza atılmasın.  Sözleşme yapılırken ise tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına kesinlikle dikkat edilsin. Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmemesi gerekir. Mutlaka bir hukukçudan destek alınmalı veya odamızla irtibata geçilebilir. Tapu mutlaka aranmalı, köklü firmalar öncelikle tercih edilmelidir. Daire getirili arsaları almak isteyen vatandaşlarımız imzaladıkları sözleşmeleri çok dikkatli bir şekilde kontrol edip imzalamalıdır.”

“NOTERDEN VERİLEN VEKALETNAMELER ÇOK DİKKATLİ OKUNMALI”

En önemlisinin ise arsa paylama şekliyle konut edinmek için noterden verilen vekaletnamelerin çok dikkatli okunması gerekmektedir, bu noktada da kesinlikle bir avukattan destek alınması gerekmektedir.

Müteahhit ya da yüklenicinin arsa sahibi paylaşımındaki oranı artırdığı zaman kendi paylarına düşecek dairenin payını da artıracaklar “Bu nedenle müteahhit ya da yüklenicinin alacakları daire sayısı ve oranı da yükselmektedir. Bundan dolayı verilen vekaletnamelerde mutlaka proje de konut veya sözleşmeden kaynaklanan tüm oran artışlarına, yükselen oranda ortak olması ibaresi konulması önem arz etmektedir”

“FİRMALAR SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME YAŞIYOR”

Birçok firmanın bu amaçla piyasada “Odamıza bu tür firmalarla sorun yaşayanlardan çok fazla şikâyet geldiği için biz de bu şekilde kampanyalar düzenleyen firmaları takip ediyoruz. Birçoğunun tutamayacağı sözler verdiklerine şahit oluyoruz, çünkü verdikleri sözlerin gerçekleşmesi şu anki piyasa koşullarına göre çok zor. Bu tür firmalar hem vatandaşları mağdur ediyor hem de bu şekilde organizasyonları yapan kişi veya firmalar sebepsiz bir zenginleşme yaşıyor”

“ACİLEN YENİ TEDBİRLERE İHTİYAÇ VAR”

Arsa sahiplerinin, ucuz konut hayali kurarken tam olarak hangi risklere evet dediklerinin de farkında değiller.

“Arsa tedariki ile birleşerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bu haklı talebinin istismar edilmemesi ve ellerindeki birikimlerin de heba olmaması için mutlaka acilen yeni tedbirlere ihtiyaç duyuluyor. Umuyoruz ki devlet yetkilileri bu konuyla ilgilenecektir.”

 

REKLAM ALANI