ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

CHP’li Arı; Bir Milyon Esnafımıza Faiz Darbesi

CHP’li Arı; Bir Milyon Esnafımıza Faiz Darbesi
Yayınlama: 16.05.2024
Düzenleme: 16.05.2024 20:33
8
A+
A-

Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI; Esnafın ve ticari faaliyetlerine devam etmek isteyen işletmelerin, ihtiyaçları veya yeni girişimler için ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamak amacıyla; Esnaf kefalet kooperatiflerinden belirli faiz oranlarında çektikleri kredilerin faiz oranlarının artırılmasına yapmış olduğu basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Esnafımız Finansman Açığını Nasıl Kapatacak

Av. Cavit ARI açıklamasında; Esnafımız veya Küçük işletmelerimiz Esnaf kefalet kredisiyle ihtiyaç duydukları finansman açığını belirli faiz oranlarında çektikleri kredi ile karşılarlar.

Ülkemizde Yaklaşık 1 Milyon Esnafımızın Kullanmış Olduğu Kredi Faiz Oranlarını Geriye Dönük Olarak Artırıldı.

Av. Cavit ARI; “Ülkemizde yaklaşık 1 Milyon Esnafımız, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanmaktadır. Mevcut iktidar, 1 Nisan sabahı Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerindeki bütün paraları geriye alarak Kredi Kooperatiflerini parasız bırakmıştı.

Bunlar yetmiyormuş gibi şimdi de 1 Milyon Esnafımızın kullanmış olduğu kredi faiz oranlarını geriye dönük olarak artırdı.

Bu Yapılan Düzenleme Hukuka Aykırı Bir İşlem Ve Esnafımızı Bitirmeye Dönüktür. İktidar Bu Hukuka Aykırı İşlemden Derhal Vazgeçmelidir

Av. Cavit ARI; “Zaten ekonomik olarak çan çekişen, zorda olan esnafımıza iktidar eliyle bir daha eziyet yapılmaktadır.

Örneğin 14 Mayıs itibarıyla; 11 Ekim 2022 – 09 Temmuz 2023 tarihleri arasında kredi kullanmış bir esnafımızın, esnaf katkı payı % 7.5 iken bu oran bugün itibarıyla % 17’ye çıkartılmıştır.

01 Ocak 2021 ile 06 Haziran 2021 tarihleri arasında kredi kullanmış bir esnafımızın esnaf katkı payı % 8.5 oranı üzerinden faiz ödeyecek esnaf bugün  % 18 oranı üzerinden faiz ödeyecektir.

Bugüne kadar 31 Mart 2024 tarihine kadar kademeli şekilde faiz oranları geriye dönük olarak artırılmıştır.

Bu yapılan düzenleme hukuka aykırı bir işlemdir ve zaten zorda olan esnafımızı da tamamen bitirecektir. İktidar bu hukuka aykırı işlemden derhal vazgeçmeli ve esnafımıza nefes aldırmalıdır” diyerek açıklamasını tamamladı.Tarım alanında sürdürülebilirliğin devam etmesinde şüphesiz ki çiftçilerimizin katkısı çok büyüktür. Bu duygu ve düşüncüler ile alın terleri ile toprağa hayat veren çiftçilerimizin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutluyorum” dedi.

REKLAM ALANI