ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

CHP’li Bülbül’den Çarpıcı İşçi Ölümleri Raporu: “AKP İktidarında 32 Bin 478 İşçi Hayatını Kaybetti”

CHP’li Bülbül’den Çarpıcı İşçi Ölümleri Raporu: “AKP İktidarında 32 Bin 478 İşçi Hayatını Kaybetti”
Yayınlama: 26.02.2024
9
A+
A-

Milletvekili Süleyman Bülbül’den Çarpıcı İşçi Ölümleri Raporu: “AKP İktidarında 32 Bin 478 İşçi Hayatını Kaybetti”

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, AKP iktidarı döneminde yaşanan işçi ölümlerine dair korkunç verileri kamuoyu ile paylaştı. Bülbül, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda Türkiye’nin karşı karşıya olduğu acı tabloyu ortaya koydu.

Kötü Yönetimin Ağır Bilançosu

Bülbül, “AKP iktidarının göreve gelmesinin ardından işçi ölümleri, çocuk işçi ve kadın işçi ölümleri, ülkede iş güvenliğinin olmadığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre; sadece 2023 yılında bin 932 işçi, 2024 Ocak ayında ise en az 158 işçi hayatını kaybetti. Son 5 yılda toplamda 10 bin 108 işçimiz yaşamını yitirdi,” dedi.

Çocuk ve Kadın İşçi Ölümleri

Özellikle çocuk ve kadın işçi ölümlerinin altını çizen Bülbül, “2023 yılında 147 kadın işçi, 54 çocuk işçi hayatını kaybetti. Bu, AKP iktidarının işçilere verdiği değeri ve sorumsuzluğu göstermektedir. Son 11 yılda en az 671, AKP’li yıllarda ise en az 907 çocuk çalışırken hayatını kaybetti,” ifadelerini kullandı.

AKP İktidarının İşçi Ölümlerindeki Kara Tablosu

Bülbül’ün verdiği bilgilere göre, AKP iktidarı döneminde en az 2 bin 42 maden işçisi ve toplamda en az 32 bin 478 işçi hayatını kaybetti. “Bu veriler, iktidarın işçiye verdiği değeri ve sorumsuzluğu bir kez daha göstermektedir,” diyen Bülbül, Türkiye’nin çalışma koşullarının en kötü olduğu ülkeler arasında yer aldığını ve işle ilgili hastalıklardan her yıl yaklaşık 12.000 işçinin ölmüş olabileceğini belirtti.

Mevcut İktidarın Sorumluluğu

Bülbül, kötü ekonomik koşullar ve iş güvenliği denetimlerinin yetersizliği nedeniyle işçilerin mecburiyetten kabul ettiği çalışma şartlarının işçi ölümlerini artırdığını vurguladı. “Çocukların okullarda eğitim alması gerekirken, kötü ekonomi yönetiminin sonucunda çalışmayı tercih etmekte ve iş güvenliği denetiminin olmadığı yerlerde çocuk işçi ölümleri gerçekleşmektedir. Bunun başlıca sorumlusu mevcut iktidardır,” dedi.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün açıkladığı bu veriler, Türkiye’de işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında yaşanan ciddi sorunlara ve AKP iktidarının bu konudaki beceriksiz yönetiminin ağır sonuçlarına dikkat çekiyor.

 

REKLAM ALANI