ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Hisarkaya’dan Ek gösterge çıkışı

Hisarkaya’dan Ek gösterge çıkışı
Yayınlama: 15.04.2024
15
A+
A-

Büro Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya, “1. Dereceye yükselen herkese 3600 ek gösterge verilmelidir” dedi.

“Yetkili sendika olarak masaya oturduğumuz 2010 yılından bu yana çözüm bekleyen ne kadar sorun varsa önemli kısmını birer birer gündeme getirerek çözüme kavuşturmayı amaçladık” diyen Başkan Hisarkaya, “Kamu görevlilerinin mali ve özlük haklarını iyileştirmek, talep ve beklentilerini nihayete kavuşturmak için teşkilat olarak büyük çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız saha çalışmaları ve yapıcı faaliyetlerle üye sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Bunun neticesini sendikaların üye sayısının açıklandığı 15 Mayıs tarihinde alacağımıza inanıyorum. Mayıs ayında Türkiye genelinde 1 milyon 150 bin hedefimizi aşarak geleceğe daha güçlü bir adım atacağımıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

MÜCADELEMİZ SONUNA KADAR SÜRECEK

1. Dereceye 3600 ek gösterge verilmesi ve 4688 sayılı yasanın düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Ünal Hisarkaya, “Toplu Sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile kayıt altına aldığımız 3600 ek göstergede eksik noktaların giderilmesi için gerekli girişimleri gerçekleştiriyoruz. Bizim talebimiz 1. Dereceye yükselen tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesi yönünde. Bu talebimiz karşılık bulana kadar her platformda dile getirmeye, mücadele etmeye ve bürokrasi sürecini işletmeyi sürdüreceğiz. Öte yandan Toplu Sözleşme sistematiğini belirleyen 4688 sayılı yasa bizler için dezavantaj oluşturuyor. Masanın yapısı, toplu sözleşme süresi ve hakem heyetinin işleyişi başta olmak üzere birçok sorunu barındıran bu yasanın tekrar ele alınması gerekiyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte oluşturacağımız komisyonla yasanın daha adil bir toplu sözleşmeye önayak olacağına inanıyoruz ve girişimlerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİNİN CEBİNDEN ALINDI

Büro Memur-Sen Antalya Şube Başkanı Ünal Hisarkaya CHP’nin başvurusu ve Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla kamu görevlilerinin cebine giren 538 liranın 345 lirasının alındığını hatırlatarak şunları söyledi: “Toplu sözleşme ikramiyesi kamu görevlilerine ek gelir oluşturmak adına bir kalem oluşturuyordu. Ana muhalefet partisi dünyanın hiçbir yerinde benzeri olmayan bir girişimle konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı ve memurun cebine giren 538 liranın 345 lirasını ellerinden aldı. 2 yıllık süreç için emekçinin elinden alınan 8300 liranın hesabını CHP Genel Merkezi önünde yaptığımız protesto ile sorduk. Bu yanlıştan geri dönülmesi için de yoğun bir bürokrasi trafiği işlettik. İnşallah CHP’nin önayak olduğu bu sorunu da kamu görevlileri lehine çözüme kavuşturacağız.”

 

REKLAM ALANI