ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

“İhracat yasak ve kısıtlamaları fiyatları düşürmemiş, tam tersine arttırmıştır!”

“İhracat yasak ve kısıtlamaları fiyatları düşürmemiş, tam tersine arttırmıştır!”
Yayınlama: 28.06.2024
8
A+
A-

DP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde “zeytinyağında ihracat kısıtlamaları fiyatları düşürmemiş, tam tersine arttırmıştır. İhracatı yüzde 62 azalırken fiyat yüzde 34 oranında artmıştır.” ifadelerini kullandı.

(DP Basın Merkezi – 28 Haziran 2024) Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, iç piyasadaki zeytinyağı fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan yasak ve kısıtlamalar nedeniyle fiyatların düşmediğini, tam tersine arttığını belirterek, yerli üreticilerin ve ihracatçıların yaşadığı sıkıntıların giderilmesi çağrısında bulundu.

Altıntaş, Bakan Bolat’a şu soruları yöneltti:

–        Zeytinyağı ihracatına getirilen kısıtlamaların gerekçeleri nelerdir? Bu kısıtlamaların ülke ekonomisine ve zeytinyağı üreticilerine olan etkileri nasıl değerlendirilmektedir?

–        İhracat engelleri nedeniyle zeytinyağı üreticilerinin yaşadığı ekonomik kayıplar hakkında Bakanlığınızın tespitleri nelerdir?

–        İhracat kısıtlamalarının yerli üreticiler ve ihracatçılar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için Bakanlığınız tarafından alınan veya alınması planlanan önlemler nelerdir?

–        Zeytinyağı ihracatının sürdürülebilir şekilde artırılması için Bakanlığınızın uzun vadeli plan ve stratejileri nelerdir? Üreticilerin ve ihracatçıların desteklenmesi amacıyla hangi politikalar uygulanmaktadır?

–        İhracat kısıtlamalarının kaldırılması durumunda, iç piyasada zeytinyağı fiyatlarının artmasını önlemek için hangi tedbirler alınacaktır?

REKLAM ALANI