ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

İnfertilite Tedavisi İle Gebelik Serüveni İçin 6 Tavsiye

İnfertilite Tedavisi İle Gebelik Serüveni İçin 6 Tavsiye
Yayınlama: 04.04.2024
5
A+
A-

Her çiftin anne ve baba olma hayalinin gerçekleşebilmesi için geçen süre aynı olmayabiliyor. Çiftlerde genel olarak belirli bir süreç sonrasında doğal yollarla gebelik elde edilemediğinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Aşılama ya da tüp bebek tedavisi sonrası başarı elde edildiğinde gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi, doğumun da konforla yapılması önem taşıyor. Memorial Dicle Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Fatma Nur Hançer Çaça, infertilite hakkında bilgi vererek, tedavi sonrası için anne adaylarına önerilerde bulundu.

İnfertilite ( kısırlık ) bu belirtileri gösterebiliyor

Düzenli gerçekleşemeyen adet döngüsü ile yumurtlama olamama durumu infertilite belirtilerini göstermektedir. İnfertilite ilk olarak düzenli şekilde adet olmayan ve belirli bir süre içinde istenen gebeliğin gerçekleşemediği durumlarda belirti vermektedir. Hormon bozuklukları, polikistik over, çikolata kistleri, miyomlar ve poliplerde infertiliteyi etkileyebilmektedir. İnfertilite bazen hiçbir belirti vermemekle birlikte bazen de şu belirtileri gösterebilmektedir.

 • Ağrılı adet dönemleri veya düzensiz adet döngüsü
 • Kilo alma, ani kilo artışı
 • Ciltte sivilcelenme ve cilt değişiklikleri
 • Göğüs bölgesinde ve çenede erkek tipi kıllanma
 • Saçlarda aşırı dökülme ve seyrelme

İnfertilite ( kısırlık ) sonrası tedavi biçimi çok önemli

Çiftlerde normal yollardan gebe kalamama durumu psikolojik açıdan yıpratıcı bir süreç olsa da, bu durumun tespiti için doktor kontrollerini mutlaka düzenli bir şekilde gerçekleştirmek gerekmektedir. Kontroller sonrasında infertilite ( kısırlık ) tanısı alan kadınlar için tedavi süreçleri belirlenmekte ve uygun tedavi yöntemine başvurulmaktadır. İnfertilite tedavisinde ilk akla gelen aşılama veya tüp bebek tedavisi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde öncelikli olarak belirli kriterler gözetilmeli ve yumurta rezervleri, tedavi uygulanacak anne adayının yaşı, kaç yıllık birliktelik sonucunda gebelik gerçekleşmediği, aşılama sürecine dahil olup olmadığına da mutlaka bakılmaktadır. Tüm bu etkenler sonrasında üremeye yardımcı olan tedavi biçimi ile infertilite ortadan kalkabilmektedir. Gebelik sürecine adım atan ebeveyn adayları için mucizevi olabilecek sonuçlar ile sağlıklı, mutlu ve bilinçli hamilelik süreci başlamaktadır.

Anne adaylarının tedavi süreci sonrasında başlayan bu yolculukta bazı önemli noktalara dikkat etmesi önemlidir. Bu sayede hem annenin hem de bebeğin sağlığı korunabilir.

İnfertilite ( kısırlık ) tedavisi ve gebelik serüveniniz için 6 tavsiye

 1. Hafif egzersizler ile vücudunuzu doğuma hazırlayın.
 2. Doğru nefes egzersizlerini doktorunuzdan öğrenerek, nefesinizi kullanmayı öğrenin.
 3. Sık sık ama çok tempolu olmayacak şekilde günlük yürüyüşlerinizi gerçekleştirin.
 4. Beslenme düzeninizi doktor önerileri ile düzenleyerek sağlıklı ve yeteri kadar beslenin.
 5. Bilinçli doğum hakkında bilgi sahibi olup, bol bol kitap okuyarak doğum ile ilgili endişe, kaygı ve korkularınızdan arının. Unutmayın ki bu fizyolojik bir durum.
 6. Bol su ve sıvı tüketiminizi aksatmayın. Aşırı kilo almaktan kaçının.

 

 

REKLAM ALANI