ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Kırgız işçilerin sorunları Antalya’da masada!

Kırgız işçilerin sorunları Antalya’da masada!
Yayınlama: 27.05.2024
63
A+
A-

Kırgız işçi göçü, bu işçilerin sorunları ve haklarının korunması, Antalya’daki iki günlük toplantıda tartışılıyor. Toplantının açılışında, Türkiye’de 60 bin Kırgız yaşadığı, bunun yüzde 60’ından fazlasının kadın olduğu belirtildi, çalışma hayatındaki sorunlar vurgulandı.

Antalya Kırgız Derneği tarafından düzenlenen toplantı bugün (27 Mayıs) başladı. “Acımasız Göçmen Mücadelesinde İşçilerin Güvenli İstihdamı, İmkanların Genişletilmesi ve İşçi Haklarının Korunması” temalı toplantı “Kırgız Göçünün Kadın Yüzü” başlığını taşıyor.

Antalya Su Otel’deki toplantıya Kırgızistan milletvekilleri, Türkiye, Rusya, Almanya, İngiltere, Çekya ve İtalya’dan diplomatlar, diaspora ve göç alanında uzmanlar katılıyor.

Toplantının ilk gününde açılış konuşmaları ve sorunların tartışıldığı iki oturum yapıldı. Açılışta Kırgız Cumhuriyeti milletvekilleri Talieva Kamila Abdurazakovna, Surabaldieva Elvira Jyrgalbekovna, Kırgızistan Dayanışma Merkezi Direktörü Abdukadyrova Lola Abdrakhmanovna, Antalya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Aslan, evsahibi Antalya Kırgız Derneği Başkanı Sherikbek Akimov konuştu.

KIRGIZ VEKİL ABDURAZAKOVNA:  HUKUKİ YÖNDEN ZAYIFLIKLAR VAR

Kırgız Milletvekili Talieva Kamila Abdurazakovna, küresel olarak göçün kadın yüzünün sorunlarını çözmek için toplandıklarını, dünyada göçün önemli, güncel bir sorun olduğunu vurguladı ve özetle şunları söyledi:

“Kırgızistan’dan 3 parlamento milletvekili geldik. Toplantımızın konusu, ‘Kırgız Göçünün Kadın Yüzü.’ Türkiye’de yaşayan Kırgızların çoğunluğu kadın olduğu için yaşça 45 yaşın üzerindeler. Onların yaşadığı sorunlarını konuştuk. Türkiye’de 60 bin civarında Kırgız yaşıyor. Bunların yüzde 60’ından fazlasını kadınlar oluşturuyor. Kadınlar daha çok yaşlı, çocuk ve hasta bakımlarında çalışıyor. Hukuki yönden bazı zayıflıklar var. En önemli iki sorun oturma ve çalışma izni. Dostluk ve kardeşlik çerçevesinde bunları çözmeye çalışıyoruz.”

‘‘AMACIMIZ EBEDİ DOSTLUK  VE KARDEŞLİĞİ KURMAK’’

Antalya Kırgız Derneği Başkanı Sherikbek Akimov da dernek olarak Türkiye’ye entegre olmaya çalıştıklarını, her zaman Türk-Kırgız kardeşliğini yaşattıklarını belirterek şöyle konuştu:

‘’Dernek olarak amacımız Türkiye ile Kırgızistan arasında ebediyen dostluk ve kardeşliği kurmak. Elimizden geldiğince milletimizi, örf adetlerimizi, tarihimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Karşılıklı birbirimizi daha çok sevelim diye. 6 ülkeden diaspora temsilcisi katıldı. Amacımız, göç yaşayan Kırgız vatandaşlarının haklarını, hukukunu en iyi şekilde devlet yetkililerine anlatıp, yaşam standartlarını istenilen seviyeye çıkarmak.”

‘‘ANTALYA’NIN BÜYÜKŞEHİR’İN YAKLAŞIMI: ÇÖZEMİYORSAN YÖNET’’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i temsilen toplantıya katılan  Durmuş Ali Arslan, Türkiye’nin bu alandaki deneyimlerini anımsatarak sözlerine başladı ve şöyle devam etti:

‘‘Türkiyemizin bu konuda büyük tecrübesi var ilk göçleri 1967 yılında Almanya Avrupa’ya yaptı ancak 2000’li yıllardan itibaren çok yönlü kapsamlı tedbirlerle girişimlerle belli güzel bir seviyeye getirdi. Görüyorum ki Kırgız Cumhuriyeti devleti çok kısa sürede bu konuları el atmış ve milletvekillerinin duyarlılığıyla güzel gelişimlerde bulunduğunu görmekteyim. Bu konuda hükümetlerin yapacakları bir yana biz Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak göçmen politikalarıyla ilgili yaklaşımımız, ‘çözemiyorsan yönetmek lazım’ anlayışıdır.

Bu çerçevede kültürü ile ata kökleri ile sosyal vitesi ile insanlığıyla sevecenliği ile bize yakın olan Asya’daki Türk toplumları öncelik veriyoruz. Burada Kırgız diasporasıyla halkıyla toplumuyla büyük şehrimiz belediyemiz büyük bir uyum içerisinde karşılıklı anlayış içerisinde Antalya’ya yakışır birlikteliği sergiliyoruz.

Bu arada Kırgızistan’ın Çolpan ataşehiri ile Antalya kardeş şehir oldu. Özellikle tarım yönünden önemli bir şehir olduğu için yine önemli bir şehir Hoş ile geliştirmeye çalıştığımız tarım çıkışlı oradaki ürünlerin tarımsal ürünlerin değerinde satılması için gereken en üst seviyede teknolojik ve deneyimlerinizi paylaşacağız.

Bu vesileyle hepinize bu anlamlı çalıştayı düzenlediğiniz için ve Antalya’da bulunduğunuz için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.’’

ÇALIŞMA HAKLARI VE ÇIKARLAR  NASIL KORUNACAĞI KONUŞULDU

Açılış konuşmalarından sonra ilk oturum yapıldı. Bu oturumda “Yurtdışında Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarının çalışma haklarının ve çıkarlarının korunması sorunları” ele alındı. Moderatörlüğünü Dolonbayeva Gulshan, Akimov Sherikbek’in yaptığı toplantıya Kırgız Cumhuriyeti Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Göç Bakanlığı’ndan Erkin Kerimov, Gulnara Tolubaevna Derbysheva ve Dolonbaeva Gulshan konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda ‘‘Avrupa ve Türkiye’de Kırgız diasporasının gelişimi’’, ‘‘Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Türkiye topraklarında Kırgız Cumhuriyeti vatandaşı olan göçmen kadınlara destek ve yardım sağlama deneyimi’’, ‘‘Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Kırgız diasporasının temsilcilerinin bilgi raporu’’, ‘‘Göçmen kadınların üreme hakları’’ konulu sunumlar yapıldı. Daha sonra sunumlar üzerine sorular alınıp tezler tartışıldı.

YARDIM SAĞLAMADA DİASPORALARIN GÜCÜ

İlk günün ikinci oturumu öğleden sonra yapıldı. “Yurtdışındaki Kırgız Cumhuriyeti vatandaşlarına yardım sağlamada ve en iyi uygulamaların paylaşılmasında diasporaların rolü” konulu bu oturumu Derbysheva Gulnara Tolubayevna yönetti. Kırgız Cumhuriyeti’nin Çek Cumhuriyeti’ndeki fahri konsolosu Daminova Saadat, Sardinia’daki İtalyan diasporası temsilcisi Rysalieva Taalaygul, İskoçya’daki diaspora temsilcisi Jusupova Rahat, İngiltere’deki diaspora temsilcisi Akimalieva Aigul, İsviçre’deki diaspora temsilcisi Tursalieva Aimeryim, Türk-Irak-İşder Başkanı ve AKYABİŞDER (Akdeniz Yabancı Ülkeler ve İş İnsanları Dernekler Platformu) Başkanı Hikmet Kenan Yozgatlı konuşmacı olarak katıldı.

SOSYAL GÜVENLİK İÇİN PİLOT ÇALIŞMA ÖNERİSİ

Hikmet Kenan Yozgatlı “Antalya’da Kırgızların yoğun olarak gelmeye başladığı 2015-16’larda Türkiye’de sayıları 30 bin civarındaydı ve bunun 15-16 bini Antalya’mızda bulunuyordu. Çok zorluklar içerisindeydiler. Buradaki ilk dernekleşme ile Kırgızlara sahip çıkıldı. Arkasından Kırgız Cumhuriyeti devleti başkonsolosluğunu burada kurdu ve şimdi de sizler de gelerek Kırgız vatandaşlarımıza sahip çıkıyorsunuz. Başından beri bu dayanışmanın içinde bulunduğum için ve bizleri de aranızda görerek bu çalışmalarda destek verdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Türkiye’deki iş insanları ya da eğitim sosyal güvenlik gibi imkanlar çok gelişkin. Bu konuda özel uygulamalar yapılması lazım genel mevzuat dışında bir pilot çalışma olarak Antalya şehrindeki Kırgızlarla ilgili uygulamalara başlamak lazım. Diğer Türk toplumlarına da örnek olur.’’

Toplantı, yarın yapılacak oturumlarla sona erecek. Yarınki oturumda, göçmen işçilerin sendikal örgütlenmeleri, ücretler ve muhasebeleştirme gibi çalışma hayatı ile ilgili konular ele alınacak, sorular yanıtlanacak.

Haber: Merkezi

 

 

REKLAM ALANI