ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Kürşat Çavuşoğlu, 6. kez dünya şampiyonu! Tarihe geçti

Kürşat Çavuşoğlu, 6. kez dünya şampiyonu! Tarihe geçti
Yayınlama: 25.06.2024
Düzenleme: 25.06.2024 09:57
50
A+
A-

Kürşat Çavuşoğlu, 43.Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları’nda masa tenisi branşında altın madalya kazandı. Çavuşoğlu, 6 defa dünya şampiyonluğu kazanan ilk Türk masa tenisi sporcusu unvanının da sahibi oldu. Çavuşoğlu, elde ettiği şampiyonluklarla Türk spor tarihine adını bir kez daha “altın” harflerle yazdırdı.

Kürşat Çavuşoğlu, Fransa’nın Saint-Tropez kentinde 16-23 Haziran tarihleri arasında düzenlenen 43.Dünya Tıp ve Sağlık Oyunları’nda (Medigames) masa tenisi branşında yarıştı. Tek erkekler yarı finalinde son iki yılın şampiyonu Şilili Juan Marcos Gatica Acuña’yı çekişmeli geçen bir maç sonunda 3-2,  finalde ise Avusturyalı Walter Povysil’i 3-0 yenerek altın madalyayı kazanan Çavuşoğlu, Çift erkeklerde partneri Brezilyalı  Aydano Ferraz ile tüm rakiplerini yenerek altın madalya kazandı. Çavuşoğlu, oyunlarda Türkiye’ye 2 altın madalya kazandırdı.

Çavuşoğlu, küçük yaşlarda Kerkük’te başladığı spora “büyük bir tutkuyla” bağlı kaldı. Küçük yaşlarda kazanmaya başladığı başarılara, her seferinde bir yenisini ekledi. Irak Genç Milli Takımı’nda oynadı, Onlarca ulusal ve uluslararası şampiyonluklar kazandı. Çavuşoğlu, dört ülkenin (Irak, Türkiye, Danimarka ve İsveç) liglerinde masa tenisi oynamış ender sporculardan biridir.

6. kez ‘altın’

Sağlık olimpiyatı olarak adlandırılan bu oyunlarda 2012 Türkiye, 2013 Hırvatistan, 2014 Avusturya, 2015 İrlanda, 2017 ve 2024’te Fransa’da birincilik kazanan Çavuşoğlu, 6’ncı kez altın madalya kazandığı için mutlu ve gururlu olduğunu, kazandığı kupa ve madalyalar için ülkeme olan gönül borcum diyor. Çavuşoğlu, kazandığı altın madalya ile 6 defa dünya şampiyonu olan ilk Türk erkek masa tenisi sporcusu unvanını elde etti.

 

 

REKLAM ALANI