ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

“NATO ve ŞİÖ üyelikleri birlikte nasıl sürdürülecek?”

“NATO ve ŞİÖ üyelikleri birlikte nasıl sürdürülecek?”
Yayınlama: 27.06.2024
Düzenleme: 27.06.2024 10:29
6
A+
A-

DP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın yanıtlaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin hedefi Şanghay İşbirliği Örgütü üyeliğidir.” sözlerini hatırlatarak, NATO ve ŞİÖ üyeliklerinin birlikte nasıl sürdürüleceğini sordu.

(DP Basın Merkezi – 27 Haziran 2024) Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3-4 Temmuz 2024 tarihlerinde Kazakistan’da gerçekleşecek Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılacağını belirterek, ŞİÖ ile ilişkilerin dış politikamızın önemli bir gündem maddesi haline geldiğini vurguladı.

“Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesi ile eş zamanlı olarak ŞİÖ’ye üyelik hedeflenmekte midir?” ifadelerini kullanan Altıntaş, bu konuda NATO ile uyumlu bir politikanın nasıl sağlanacağının açıklanmasını talep etti.

Altıntaş, Bakan Fidan’a şu soruları yöneltti:

–        Türkiye’nin ŞİÖ üyelik süreci ve bu örgütle ilişkilerimizin mevcut durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

–        Türkiye’nin ŞİÖ’ye üyelikten beklediği stratejik, ekonomik ve siyasi kazanımlar nelerdir?

–        ŞİÖ üyeliğinin Türkiye’nin dış politikası üzerindeki etkileri nasıl değerlendirilmektedir?

–        NATO üyeliğimizin devam etmesi ile eş zamanlı olarak ŞİÖ’ye üyelik hedeflenmekte midir? Bu iki üyeliğin birbirine etkisi nasıl değerlendirilmiştir? Bu konuda NATO ile uyumlu bir politika nasıl sağlanacaktır?

–        NATO müttefiklerimiz, Türkiye’nin ŞİÖ ile ilişkilerini nasıl değerlendirmektedir? Bu konuda herhangi bir görüşme veya diplomatik temas yapılmış mıdır?

REKLAM ALANI