ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Sahillerde Tek Kullanımlık Plastikler ve Sigara Kullanımının Yasaklanması ve Alternatif Çözümler

Sahillerde Tek Kullanımlık Plastikler ve Sigara Kullanımının Yasaklanması ve Alternatif Çözümler
Yayınlama: 08.07.2024
7
A+
A-

Antalya’nın eşsiz sahilleri ve doğal güzelliklerinin, tek kullanımlık plastikler ve sigara izmaritleri nedeniyle ciddi çevresel tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirten ÇMO Antalya Şubesi, “Tek kullanımlık plastiklerin ve sigara tüketiminin sahil bandında yasaklanması, atılması gereken önemli bir adımdır” önerisinde bulundu.

Antalya’nın eşsiz sahilleri ve doğal güzellikleri, maalesef tek kullanımlık plastikler ve sigara izmaritleri nedeniyle ciddi çevresel tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, bu sorunların çözümüne yönelik olarak sahillerde tek kullanımlık plastiklerin ve sigara kullanımının yasaklanmasını öneriyor ve kamuoyunu bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz.

Tek kullanımlık plastikler ve ambalaj atıkları doğada uzun süre çözünmeden kalır. Sahillerimizde biriken plastik atıklar, deniz canlıları tarafından yutulabilir ve bu durum onların sağlığına ciddi zararlar verebilir. Plastik atıkların parçalanmasıyla oluşan mikroplastikler ve nanoplastikler, deniz ekosistemine ve dolaylı olarak insan sağlığına zarar verir. Sigara izmaritleri, toksik kimyasallar içerir ve toprağa ve suya sızarak kirliliğe neden olur. Bu kimyasallar, deniz ve kara ekosistemlerine zarar verir. Ayrıca, sigara izmaritlerindeki selüloz asetat bir tür plastik olup doğada yok olma süreci on yıllar mertebesindedir. Bu süreçte selüloz asetat, hem balıkların sindirim sistemlerine girerek onların ölümüne sebep olur hem de çözünerek mikroplastik oluşturarak deniz ekosisteme zarar verir. Ayrıca izmaritler, yaz aylarında ormanla iç içe olan koylarımızda yangın riskini artırır.

Barcelona’da uygulanan benzer yasakların, Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin sahillerinde de belediyelerin ve ilgili bakanlıkların inisiyatif alarak uygulanması mümkündür. Tek kullanımlık plastiklerin ve sigara tüketiminin sahil bandında yasaklanması, sahillerimizin korunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Daha temiz ve sağlıklı sahiller ve denizler için tek kullanımlık plastiklerin ve sigara tüketiminin sahil bandında yasaklanması, atılması gereken önemli bir adımdır. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.

REKLAM ALANI