ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Sigarasız Bir Hayat Mümkün

Sigarasız Bir Hayat Mümkün
Yayınlama: 03.06.2024
10
A+
A-

Konyaaltı Belediyesi’nin 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında düzenlediği “Sağlıklı Yaşam Tütünsüz Hayat” etkinliği vatandaşlardan ilgi gördü. Etkinlikte Prof. Dr. Ali İhsan Bozkurt, “Sigarayı Bırakmanın Yolları” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi.

Konyaaltı Belediyesi düzenlediği etkinliklerle ilçe sakinlerini bilgilendirmeye devam ediyor. Konyaaltı Belediyesi’nin 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında düzenlediği “Sağlıklı Yaşam Tütünsüz Hayat” etkinliği vatandaşlardan ilgi gördü.

 TÜRKİYE KÖTÜ DURUMDA

Konyaaltı Belediyesi Ahmet Tunç Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Ali İhsan Bozkurt, “Sigarayı Bırakmanın Yolları” konulu bir söyleşi gerçekleştirdi. Kendisinin de sigarayı bıraktığını açıklayan Prof. Dr. Bozkurt, “Yani damdan düşmüş birisiyim. Bırakmayı başarmış bir kişiyim. Şu anda Sağlık Bakanlığı’nın Danışma Kurulu üyesiyim. Tütünle mücadele konusunda ülke çapında ve Antalya genelinde çalışma yapmaktayız” dedi.

 Türkiye’nin sigara kullanımı konusunda geldiği durum hakkında bilgi veren Prof Dr. Bozkurt, “Maalesef sigara konusundaki durumumuz çok kötü. Bir şeyleri daha iyi yapmalıyız. Örneğin İngiltere ve İskandinav ülkelerinde sigara kullanım oranı yüzde 10’ların altına düştü. Ama bizim ülkemizde sigara içme oranında artış var. İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde sigara yasaklanma kararları alındı. Yakında geçeceğimiz nokta o. Her gün almak kaydıyla bir tane sigara bile çok zararlı” diye konuştu.

YILDA 100 BİN KİŞİYİ KAYBEDİYORUZ

Türkiye’de trafik kazalarında yılda 5 bin 500 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Prof. Dr. Bozkurt, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sigara içtiği için hayatını kaybeden kişi sayısı ise 100 bine ulaşmaktadır. Yani trafikte kaybettiğimiz insanların 20 katını sigaradan dolayı kaybediyoruz. Biz trafik kazasından korkuyor, önlem almaya çalışıyoruz ama sigarayı bırakmaya yönelik bir şey yapmıyoruz. Yapılan araştırmalara göre sigara içenler içmeyenlere göre 15-20 yıl daha az yaşıyorlar.”

OKULLARDA DA ANLATILMALI

Etkinliğe katılan Serap Toraman, “Belediyemizin gerçekleştirdiği etkinlik çok faydalı oldu. Ben içmediğim halde içenlerin arasında astım alerjisi oldum. Kayınpederim sigara içtiği için gırtlak kanseri. Kardeşinin ayakları kesildi. Hem annemin, hem eşimin, hem de babamın sülalesinde çok sayıda kişi sigaradan dolayı hayatını kaybetti. Şu anda gençlerimiz çocuklarımız sigara içiyorlar. Sigara kullanımı ilkokula bile indi. Belediyemizin bu gibi etkinlikleri okullarımızda da yapmasını temenni ediyorum” dedi. Sigarayı bırakmak için etkinliğe geldiğini açıklayan Selma Akyıldız, “Buraya sigarayı bırakmak için geldim. Deniyorum ama bırakamıyorum. 50 yıldır sigara kullanıyorum. Günde bir pakete yakın içiyorum. Ses tellerimde ödem var onun alınması lazım. Doktor iki kere geri gönderdi. Sigarayı bırakmadıysan ameliyatını yapamam dedi. Böyle güzel bir etkinlik düzenledikleri için Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan ve ekibine çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI