ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi “Teleferik Kazası Hakkında Bilgilendirme” Yaptı

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi “Teleferik Kazası Hakkında Bilgilendirme” Yaptı
Yayınlama: 13.04.2024
11
A+
A-

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, Sarısu-Tünektepe teleferik kazası hakkında ruhsatlandırma, bakım ve kontrol konularında odalarına herhangi bir talep olmadığını, bunun için de kontrolün oda tarafından yapılmadığını kamuoyuna bildirdi.

Antalya, Sarısu-Tünektepe’ deki teleferik tesisinde 12 Nisan 2024 tarihinde meydana gelen kazada hayatını kaybeden vatandaşımız için derin bir üzüntü içerisindeyiz. Yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Kazanın oluşum şekli ve nedenleri, uzmanlarca yapılacak olan bilirkişi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır. Bu inceleme, olayın meydana gelişini ve etkileyen faktörleri net bir şekilde belirleyerek benzer durumların önlenmesine ışık tutacaktır. Sonuçların dikkatle beklenmesi ve alınacak tedbirlerin bu sonuçlara göre belirlenmesi önemlidir.

Ancak, bu acı olayın önlenmesi için iş ekipmanlarının ruhsatlandırılması, bakımı ve periyodik kontrollerinin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Her türlü iş ekipmanının ilk ruhsatlandırılması, düzenli bakımı ve periyodik kontrolleri hayati önem taşımaktadır. Özellikle periyodik kontrollerin akredite kurumlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Bu kontrollerin eksiksiz yapılması, iş ekipmanlarının güvenliğini sağlamak için temel bir adımdır.

Antalya Sarısu-Tünektepe’deki 2016 imal yılına sahip 8 kişilik kabinli otomatik klemli teleferik tesisinin teknik özellikleri ve bakımı, 23.07.2009 tarihli “İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatının Ruhsatlandırılması, Bakım ve İşletilmesine Dair Tebliğ (SGM:2009/11)” kapsamında

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası tarafından incelenmiş ve 08.11.2017’de uygun bulunarak ruhsatlandırılmıştır. İlk inceleme 12-13 Aralık 2016’da yapılmış, eksiklikler giderilerek 16 Ekim 2017’de mevcut durumunun korunması koşulu ile çalıştırılmasının “UYGUN” olduğu kanaatine varılarak tesis ruhsatlandırılmıştır.

Ancak, bu ruhsatın verilmesinden sonra yapılması gereken yıllık bakım ve periyodik kontrollerin nasıl yaptırıldığı, olayın ayrıntılarına ışık tutacaktır. Bu kontrollerin düzenli bir şekilde yapılması, iş ekipmanlarının güvenliğinin sürekliliğini sağlamak için kritik öneme sahiptir.

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası olarak, iş ekipmanlarının sağlıklı ve güvenli kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye ve denetimlerde bulunmaya devam edeceğiz.

Bu acı olayın bir daha yaşanmaması için iş ekipmanlarının ruhsatlandırılması, bakımı ve periyodik kontrollerinin eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Kamuoyunun ve yetkililerin bu konuda gerekli önlemleri alacaklarına inancımız tamdır.

 

REKLAM ALANI