ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Dombra anıtı ustasının parkında

Dombra anıtı ustasının parkında
Yayınlama: 09.07.2024
9
A+
A-

Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve sözlü gelenek şiirinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının kadim geleneksel çalgısı dombranın anıtı dikildi. Anıtın açılış töreni yarın saat 16.00’de yapılacak.

Kepez Belediyesi, Kazakistan kültürünü ilçede yaşatıyor.
Yeni Emek Mahallesi’nde, 7 bin metrekare alana yapılan parka, Kazak halk şiirinin büyük ustalarından biri olan ve iki asrın ozanı olarak bilinen, aynı zamanda dombra çalmada da usta olan Jambıl Jabayev’in ismi verilmişti.
Bu parkta, Kazak kültürünün iki önemli temsilcisi buluşuyor.
Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yenileme çalışmasını tamamladığı Jambıl Jabayev Parkı’na, Kazakistan’da milli çalgı olarak kabul edilen dombranın anıtı dikildi.

KAZAKİSTAN’DA YAPILAN ANIT KEPEZ’E GETİRİLDİ

Anıt projesi, Kepez Belediyesi ile Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosluğu işbirliğiyle gerçekleşti. Başkan Mesut Kocagöz, geçtiğimiz günlerde makamında ağırladığı Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev ile anıtın yapımını konuşmuştu.
Başkan Kocagöz, anıt projesiyle Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk, kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yaşatılmasını amaçladıklarını söylemişti.  Kazakistan’da yapımı tamamlanan dombra anıtı, diplomatik kargoyla getirilerek, parka yerleştirildi. Ünlü Kazak heykeltıraş Murat Mansurov imzasını taşıyan heykelin çevresinde peyzaj çalışması yapıldı. Peyzaj çalışmasında zeminde kırmızı-beyaz dekoratif çakıl taşlarıyla, begonvil ve beşiz çiçeği kullanıldı. Parka, geleneksel Kazak yurt çadırı da kuruluyor.

DOMBIRA ANITIN AÇILIŞI YARIN

Jambıl Jabayev Parkı’ndaki dombıra anıtının açılış töreni yarın saat 16.00’da yapılacak.
Başkan Kocagöz’ün ev sahipliğinde düzenlenecek törene Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı A. G. Tamabek, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ile Kazak Heykeltıraş Murat Mansurov’un katılması bekleniyor.
Kazakistan’da her yıl Temmuz’un ilk pazar günü Ulusal Dombıra Günü olarak kutlanır. Dombra, sadece bir müzik enstrümanı değil, aynı zamanda Kazak halkının kültürünün ve ruhunun bir sembolü olarak görülüyor.

 

REKLAM ALANI