ARD Sigorta Aracılık Hizmetleri

Öğrenciler yapay zeka ile geleceğin Antalya’sını çizdi

Öğrenciler yapay zeka ile geleceğin Antalya’sını çizdi
Yayınlama: 28.05.2024
24
A+
A-

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri tarafından Yapay Zeka Destekli Turizmde Sürdürülemezlik Atölyesi düzenlendi.

Akdeniz Serbest Mimarlar Derneği (AkdenizSMD) tarafından düzenlenen “STARC Akdeniz Mimarlığı ve Sürdürülebilir Turizm” başlıklı etkinlik, Antalya’nın ileri gelen turizmcileri, mimarları ve mimarlık fakültesi dekanlarının katılımıyla HillsideSu Otel’de gerçekleşti. Etkinlikte Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Prof. Dr. Hilal Tuğba Örmecioğlu, Doç. Dr. İkbal Erbaş ve Dr. Öğr. Üyesi Evren Ülkeryıldız’ın yürütücülüğünde Antalya turizminin sürdürülebilirliği konusunda farkındalık yaratmak için yapay zeka kullanarak bir atölye çalışması yaptı.

DENİZ(SİZ), KUM(SUZ), GÜNEŞ(SİZ): ANTALYA TURİZMİ

“Deniz(siz), Kum(suz), Güneş(siz): Antalya Turizminde Sürdürülemezlik Distopyaları” başlıklı atölye, katılımcıların aktif katılımını teşvik ederek, Antalya turizminin gelecekteki olası sürdürülemezlik krizlerini ele aldı. Yapay zeka ve görsel iletişim araçlarıyla distopik senaryolar canlandırılarak, turizmin ekstrem senaryolarının çevre, kent, sosyal yaşam ve yerel kültür üzerindeki olası etkileri tartışıldı.

2224 YILINDA ANTALYA TURİZMİ

Öğrenciler “Aşırı-Turizm, Aşırı-Kirlenme, Aşırı-Katmanlaşma, Yer(sizlik), Kimlik(sizlik)” başlıkları altında 2224 yılında Antalya’da turizmin olası sürdürülemezlik durumlarıyla ilgili beş distopya senaryosu üreterek, katılımcıların sürdürülebilir turizm stratejileri üzerine düşünmelerini sağlarken, Antalya’nın gelecekteki turizm gelişimine yönelik bilinçli ve sorumlu bir yaklaşım geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptılar.

Atölye çalışmasında, öğrencilerin yapay zeka ile hazırladığı distopik görseller ve videolar katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Öğrencilerin çalışmaları 23-29 Mayıs tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ana giriş fuaye alanında sergileyecek.

REKLAM ALANI